Ratni zločinac iz Prijedora prijetio žrtvama genocida, uslijedila reakcija: Genocid je počeo riječima...

Aleksandar Knjeginjić, ratni zločinac iz Prijedora, traži zabranu Dana bijelih traka/Detektor.ba
Foto: Aleksandar Knjeginjić/Detektor.ba
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) oglasio se povodom prijetnji koje je putem Facebooka uputio osuđeni ratni zločinac iz Prijedora Aleksandar Knjeginjić.

Prijetnje su bile usmjerene prema Bošnjacima, žrtvama agresije i genocida, a posebno prema potpredsjedniku entiteta RS Ćamilu Durakoviću i njegovom savjetniku Sudbinu Musiću.

IGK je najoštrije osudio i potpuno odbacio, kako navode, sramne, anticivilizacijske i dehumanizirajuće prijetnje osobe koja je osuđena za ratne zločine, a slobodno se kreće ulicama Prijedora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Prijetiti u gradu u kojem su vojne, policijske i paravojne snage bosanskih Srba, pod općom kontrolom političkog, vojnog i policijskog establišmenta Srbije, počinile najstrašnije zločine poslije Drugog svjetskog rata, i to dan nakon ukopa sedam žrtava genocida, pokazuje kontinuitet velikonacionalističke, agresivne i genocidne ideologije", navodi IGK.

U saopćenju se dodaje da prijetnje nisu usmjerene samo na pojedince, već na sve preživjele žrtve genocida u Prijedoru, s ciljem ušutkivanja njihovog glasa istine, pravde i kulture sjećanja.

IGK je uputio zahtjev Facebooku za hitnu reakciju. Ranije su iz ove platforme, kako navodi Institut, dobili potvrdu da će uklanjati sadržaje koji negiraju genocid u Bosni i Hercegovini, šire mržnju, netrpeljivost i ugrožavaju sigurnost.

Također, IGK je zatražio hitnu reakciju Tužilaštva Bosne i Hercegovine, ističući da u prijetnjama postoje elementi krivične odgovornosti za negiranje genocida, širenje nacionalne mržnje i ugrožavanje sigurnosti.

"Ratnom zločincu poručujemo: nećemo odustati od borbe za istinu i pravdu. Genocid u Prijedoru je crna tačka na savjesti međunarodne zajednice i svijesti onih koji su zločin počinili. Borba protiv negiranja genocida je univerzalni zadatak svih ljudi", poručili su iz IGK-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U saopćenju se podsjeća i da genocid nije počeo masovnim ubistvima, već govorom mržnje, diskriminacijom i propagandom, te da se protiv toga mora boriti odlučno i institucionalno.

IGK ističe da je u proceduri Kanadskog parlamenta Rezolucija o Danu bijelih traka u Kanadi, kao i inicijativa za rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o proglašenju 31. maja Međunarodnim danom bijelih traka. U školama širom Kanade taj datum se obilježava časovima historije, kako bi djeca učila i pamtila genocid u Prijedoru.

Institut je uputio i poziv bh. dijaspori da se ujedini na platformi istine, pravde i kulture sjećanja, te pozvao probosanske političke i akademske faktore u i van BiH na jedinstvo u borbi protiv revizije historije i negiranja presuda međunarodnih sudova.

"Ne može se sa smetljišta historije iskopati progres, ako istina i pravda izgube, ako mržnja pobijedi ljubav, ako nada izgubi od beznađa. Moramo imati odgovornost i hrabrost da govorimo istinu i da se borimo protiv negiranja genocida i veličanja presuđenih ratnih zločinaca", zaključuju iz IGK-a.