Raspušten je Bundestag - Imaju li bh. građani razlog za brigu? Odgovorio je ambasador u Njemačkoj
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier odlučio je raspustiti njemački parlament (Bundestag), a odredio je i termin za održavanje novih općih izbora. Oni će se održati 23. februara.
Raspuštanje parlamenta, kazao je, "sada je pravi put".
- U teškim vremenima kao što su sada, stabilnost zahtijeva učinkovitu vladu i pouzdanu većinu u parlamentu, dodao je.
Šta to znači za BiH?
Inače, Njemačka je od Drugog svjetskog rata do danas imala prijevremene izbore samo tri puta, od ukupno 20 izbornih ciklusa (1972, 1983. i 2005.), što pokazuje da se radi o situaciji na koju Nijemci nisu navikli.
- Nijemci primarno preferiraju političku stabilnost i univerzalna je ocjena da je odluka kancelara Olafa Scholza da zatraži glasanje o povjerenju svojoj Vladi i time faktički zemlju uvede u prijevremene izbore značajno doprinjela toj stabilnosti, kazao je za Fenu Damir Arnaut, ambasador BiH u Njemačkoj.
Što se interesa Bosne i Hercegovine tiče, naglasio je, ništa se neće promijeniti.
- Bez obzira na rezultat, međutim, moji odnosi sa članovima Bundestaga, koje gajim još iz svog djelovanja u Parlamentarnoj skupštini BiH i koji su sada još čvršći, mi ne ostavljaju sumnju da će pristup biti identičan: puna podrška za EU put Bosne i Hercegovine, napredak na tom putu isključivo uz ispunjavanje uslova i zadovoljavanje kriterija, puna podrška našem NATO putu, sankcije za svako antidejtonsko djelovanje, fokus na saradnju sa dokazanim demokratskim liderima i izbjegavanje reputacijski ukaljanih političara, osiguranje resursa i pravnih uslova, kroz Misiju Althea i u slučaju potrebe NATO HQ, za očuvanje mira i stabilnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana, te puna podrška suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, kazao je Arnaut.
Ističe da izborni programi kod naših ljudi bude bojazan isključivo po pitanju dvojnog državljanstva. Neke stranke zagovaraju ukidanje zakona izglasanog ove godine koji je omogućio dvojno državljanstvo.
- Naglašavam da su to, za sada, samo izborni programi. Za usvajanje je potrebna većina u Bundestagu i ona se za sada ne nazire. No, ako i postane izvjesna, ja sam već pokrenuo inicijativu prema svojim kolegama iz zemalja kandidatkinja za članstvo u EU da zagovaramo izuzetak za državljane tih zemalja po uzoru na izuzetak koji je postojao za državljane EU članica. Dakle, čak i ukoliko dođe do izmjena, bit ćemo spremni da zaštitimo interese naših građana, kaže Arnaut.
Konačno, neophodno je da svi iz BiH prestanu zagovarati ukidanje sankcija prema njemačkoj strani, za antidejtonsko djelovanje, sa nadom da će to "odobrovoljiti" te elemente.
- Niti će ih odobrovoljiti, niti će Njemačka promijeniti svoj pristup. Samo unosi konfuziju. Također, neka se ljekarska pitanja prepuste struci, makar mišljenja dolazila i od djece ljekara. Situacija je ozbiljna, potrebne su nam hladne glave, državničke poruke i puno znanja i mudrosti, zaključio je ambasador Arnaut.
Raspad koalicije
Kancelar Olaf Scholz zatražio je 16. decembra od Bundestaga glasanje o povjerenju nakon što se koalicija koju čine Socijaldemokrati (SPD), Zeleni i Slobodni demokrati (FDP) raspala u novembru nakon samo oko tri godine. Scholz nije dobio većinu za svoj prijedlog, kako je namjeravao. Zatim je zatražio od Steinmeiera da raspusti Bundestag u skladu s članom 68. Ustava Njemačke.
Prema tom članku, predsjednik može, na prijedlog kancelara, raspustiti Bundestag u roku od 21 dana ako ovaj izgubi povjerenje. Član 39. propisuje da se novi izbori tada moraju održati u roku od 60 dana.
Scholzovo glasanje o povjerenju bilo je tek šesto u historiji Savezne Republike Njemačke. Bundestag je prethodno raspušten u tri navrata.