Radioaktivna prijetnja na granici: Hrvatska počela radove na Trgovskoj gori, BiH u trci s vremenom

Trgovska gora i skice našeg tima
U organizaciji Hrvatskog fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanje radioaktivnog otpada NEK (Nuklearne elektrane Krško) na Trgovskoj gori i lokaciji Čekezovac počelo je uklanjanje neprespektivnih vojnih objekata kako bi se pripremio teren za izgradnju podzemnih odlagališta. Poslove izvodi firma Eurko i oni će trajati 12 mjeseci, saopćeno je iz NEK-a.
Praktična potreba
S druge strane, ekspertni tim Bosne i Hercegovine je okončao turneju "Partnerstvo za Unu" po bh. gradovima kako bi njegovi članovi prikupili podršku akademske zajednice i podigli svijest građanstva. Također, članovi bh. pravnog tima, koji je ugašen, priključeni su Ekspertnoj grupi, dok će našu zemlju u međunarosnom pravnom sporu predstavljati angažovana advokatska kancelarija iz Francuske. Podsjećamo, hrvatska strana je još ranije angažovala britansku pravnu kuću po čijem savjetu su prekinuli suradnju sa našim timom.
- Pogrešno se provlači mišljenje "da će Francuzi to riješiti" - neće. Oni rade sa onim šta im BiH dostavi, a BiH još nije završila posao kreiranja sveobuhvatne argumentacije, navode u saopćenju iz Udruženja Green Team iz Novog Grada.
Predstavnik ove organizacije i bh. ekspertnog tima Mario Crnković kazao nam je da je sretan što su pojačani sa članovima bivšeg pravnog tima.
- Kada je u pitanju pridruživanje bivših članova pravnog tima ekspertnom timu, to je zaista pozitivna stvar. Pokazalo se to kao praktična potreba, kako zbog brzine protoka informacija, tako i zbog konsultacija prilikom definisanja aktivnosti, jer pravni aspekti moraju pratiti svaku aktivnost koja se realizuje i koja će biti realizovana, kako od strane BiH tako i od Hrvatske. Školski primjer toga je potreba reagovanja na nedavno započete pripremne građevinske radove koja je Hrvatska pokrenula na području Trgovske gore. Sada je trenutak kada BiH mora pokazati svoje jedinstvo u odbrani interesa građana i države, kazao nam je Crnković.
Borba protiv odlagališta nuklearnog otpada uz samu granicu sa BiH ujedinila je nadležne u oba entiteta, što je za našu državu rijetko viđena pozitivna stvar.
Pregled terena
Tako su aktivnosti Repubičkog zavoda za geološka istraživanja Zvornik rezultirale izradom Programa osnovnih geoloških istraživanja na teritoriji RS, čiji su rezultati krajem prošle godine prezentovani u Banjaluci. Oni nastavljaju sa istraživanjima podzemnih voda i seizmoloških i geofizičkih uzrokovanja. Federalni zavod za geologiju Sarajevo vršio je rekognosciranje (ciljani pregled) izvora i kopanih bunara u graničnom području sa Hrvatskom, što je neophodno imati za buduće upoređivanje i praćenje posljedica izgradnje samog odlagališta. Stav naše ekspertne grupe o tome da je lokacija na Trgovskoj gori nepovoljna za odlaganje nukelarnog otpada zastupaće se do kraja.