Propast domaćeg proizvoda: Cijena pšenice se mora usaglasiti, inače blokada GP Rača

Protest na GP Rača/

Protest na GP Rača/Savo Bakajlić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Gradskoj upravi Bijeljine održan je sastanak s poljoprivrednicima, a povodom još nepoznate otkupne cijene pšenice pred skoru žetvu.

Iako su bili pozvani, na sastanak se nisu odazvali ni predstavnici Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske, ni predstavnici mlinara, što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo među proizvođačima.

Moguće rješenje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Semberski poljoprivrednici zahtijevaju da otkupna cijena pšenice bude između 42 i 45 feninga po kilogramu, navodeći da je situacija iz godine u godinu ista - kombajni su spremni za ulazak u njive, a cijena još nije utvrđena.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, u razgovoru za Oslobođenje tvrdi da su njegove kolege iz Republike Srpske u potpunosti u pravu.

- Oni su u pravu 100 posto. Ne možemo mi iz godine u godinu trpjeti ucjene o cijenama koje ne pokrivaju ni osnovne troškove proizvodnje, kaže Bićo.

Navodi da zahtjevi nisu veliki, te da samo traže da se odredi razumna cijena pšenice prije nego ona dođe do mlina. Ta cijena iznosi 42 - 45 feninga po kilogramu.

S obzirom na to da vlast nema sluha za vlastite poljoprivrednike i ratare, organizovali su proteste u znak upozorenja da se zahtjevi ispune. Ukoliko se to ne desi, planirano je da se Granični prijelaz Rača blokira do ispunjenja zahtjeva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- A jeftinu dumping robu iz Ukrajine, tačnije, ukrajinsku pšenicu, mi ćemo fizički spriječiti da uđe u Bosnu i Hercegovinu, poručuje Bićo.

Kao moguće rješenje spominje se i opcija da država otkupi dio pšenice za robne rezerve, koje su trenutno zanemarene ili neadekvatno opremljene. Takva intervencija bi, smatraju poljoprivrednici, pomogla stabilizaciji tržišta i spriječila dodatno urušavanje sektora.

Savo Bakajlić/

Savo Bakajlić: Izlazak na Raču bio je samo upozorenje

Savo Bakajlić iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice istakao je da su proizvođači došli na sastanak isključivo kako bi potrošili zadnju raspoloživu mjeru, jer kako kaže, ovako više ne ide.

- Mi sada idemo u polje da provjerimo količinu, ali i kvalitet žetve, da provjerimo kvalitet pšenice, te ćemo na osnovu toga donijeti odluku o cijeni po kilogramu, kazao je Bakajlić za Oslobođenje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Protest koji se održao na Graničnom prijelazu Rača bio je, kako ističe, samo štrajk upozorenja. Njime su željeli poručiti vlastima da moraju nešto hitno preduzeti.

Ukoliko se ne dođe do rješenja i dogovora sa institucijama, slijedi potpuna blokada prelaza, što bi moglo izazvati šire posljedice po promet i trgovinu.

Bakajlić naglašava da vlasti u Bosni i Hercegovini imaju i nadležnost i mogućnosti da pronađu model određivanja otkupne cijene koji bi zadovoljio sve učesnike u lancu proizvodnje i distribucije pšenice.

Strateška grana

Osim cijene, poljoprivrednici traže i sistemsku zaštitu domaće proizvodnje, uključujući ograničavanje uvoza i veću podršku domaćim proizvođačima. Poljoprivrednici upozoravaju da su, osim niske otkupne cijene, dodatni problemi visoki troškovi proizvodnje, gorivo, đubrivo, zaštitna sredstva i radna snaga. Sve to značajno nadmašuje očekivanu zaradu, pa mnogi razmišljaju o odustajanju od proizvodnje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Protest na GP Rača/

Protest na GP Rača/Savo Bakajlić

Kažu da je neophodno uvođenje mehanizama subvencionisanja, garantovane otkupne cijene i zaštite domaće proizvodnje kako bi se spriječio potpuni kolaps sektora.

- Ovo se hitno mora riješiti, jer ako se ovako nastavi, ovo je kraj i propast poljoprivrednika u Bosni i Hercegovini, zaključio je Bakajlić.

Smatraju da je krajnje vrijeme da država prepozna važnost poljoprivrede kao strateške grane i da uloži konkretne napore u njen opstanak i razvoj.