Projekti osuđeni na propast: Kako je jedna koncesija iz RS-a zavukla ruku u džep građana BiH

Tour de BiH, Banjaluka, grad, Kastel, Vrbas, Muzej /Vladimir Čolaković/
Hidroelektrane na Vrbasu nikad nisu izgrađene
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović odgodila je vanrednu sjednicu o Nacrtu budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, koja je trebala biti održana danas.

Prijetnja institucijama

Cvijanović je u dopisu članovima Predsjedništva BiH navela da je državno Ministarstvo finansija i trezora tražilo odgodu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Kao razlog navode zaključak Vijeća ministara BiH kojim je Ministarstvo zaduženo za određene aktivnosti koje mogu imati finansijske implikacije, te traže odgodu do konačnog utvrđenja da li će biti potrebna izmjena Nacrta, pravila se nevješta Cvijanović.

Naime, Vijeće ministara BiH donijelo je zaključak kojim je Ministarstvo obavezano da pripremi rješenje za isplatu dugovanja Viaductu. Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim pravnim i finansijskim posljedicama nakon što je izgubila arbitražni postupak protiv slovenske kompanije Viaduct. Arbitražno vijeće u Washingtonu naložilo je BiH isplatu više od 70 miliona eura, a dug svakodnevno raste zbog obračunatih kamata.

- I na prvi pogled vidjelo se da BiH ima male šanse da izađe kao pobjednik iz te arbitraže. Tu koncesiju je dala Vlada Republike Srpske, pa su tu istu koncesiju dali HE na Vrbasu, što je pravno neoprostivo, kaže nekadašnji pravobranilac BiH Mlađan Mandić.

Država će isplatiti novac Viaductu, ali će ga od RS-a naplatiti lagano, odugovlačenje mu ništa ne donosi, poručuje Konaković

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ukoliko ne dođe do isplate, Viaduct prijeti zapljenom imovine Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Mostaru i Brčko distriktu, dok bi Eurokontrol mogao blokirati finansiranje BHANSA, čime bi se ozbiljno ugrozio zračni saobraćaj u BiH.

- BHANSA ne smije stati s radom, niti će stati s radom. Mislim da ministar Amidžić (Srđan, finansije, op. a) mora ubrzati djelovanje u vezi sa prijedlogom odluke kojom će Vijeće ministara izvršiti presudu, platiti dug Republike Srpske Viaductu. Naravno, insistirat ćemo da RS mora taj novac nadoknaditi budžetu BiH, rekao je ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto.

Vijeće ministara je zasjedalo u ponedjeljak. Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova, poručio je da Amidžić opet nije došao sa konkretnim rješenjem.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Svaku marku će platiti bh. entitet RS. Neće danas, neće sutra, u nekom sudskom procesu, vrlo jednostavno, u skorije vrijeme će se taj novac oduzeti od RS-a, jer postoji precizno potpisan ugovor u kojem se kaže da će BiH, naravno, isplatiti štetu, a onda će se naplatiti od RS-a, to je novih stotinu i nešto miliona KM kojima su Dodik i njegovi saradnici oštetili RS. Svaki dan Amidžićevog odugovlačenja znači zavlačenje ruke u džep građana RS-a. On je, evo, danas uzeo 9.000 dolara i sutra će i preksutra će. Samo upalite kalkulatore da vidite koliko će nas to njegovo odugovlačenje koštati i da na kraju možda čak za to može i odgovarati, poručio je Konaković.

Damjan Ožegović iz Transparency Internationala za Oslobođenje kaže da će problema biti još.

Skriveni dogovori

- Nije samo Viadukt u pitanju nego i brojne druge koncesije koje su davane, a koje sada dolaze na naplatu. Zašto se nepromišljeno ulazilo u ozbiljne projekte velikih vrijednosti?! Zašto to nije blagovremeno rješavano, jer je moglo za mnogo manje novca da se riješi, ukoliko je već dolazilo do raskida i do nerealizovanja, a ne da se ide putem tužbi ili arbitraža, dakle, da budžeti budu oštećeni za desetine miliona KM? Možda najznačajnije pitanje jeste netransparentnost ovih postupaka od samog početka, pa evo vidimo i do kraja. Dakle, neodgovornim, nedomaćinskim odnosom prema javnim sredstvima, budžeti bivaju oštećeni za prekomjerne iznose. Zbog neefikasnog i neblagovremenog reagovanja iznosi rastu i u konačnici to ćemo svi mi platiti, kaže Ožegović i dodaje da u tome političari ne vide problem, jer ne plaćaju iz svog džepa.

- Sklapaju se sporazumi s nekvalifikovanim ponuđačima, za koje je vrlo često upitno da li uopšte imaju namjeru da realizuju projekte u koje ulaze ili već unaprijed vide neku drugu korist. Ono što je trebalo ispitati je da li neki skriveni dogovor leži iza svih ovih projekata koji su, napominjem, unaprijed bili osuđeni na propast, zaključuje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja