Prointer traži nove zakone za sebe - Cenić za Oslobođenje: "Vidim da se niko više ne smeje"

Privrednici RS-a o sankcijama/
Privrednici RS-a o sankcijama: Problemi za radnike ili za vlasnike?
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Firme u Republici Srpskoj koje su ugrožene sankcijama Ministarstva finansija SAD-a trebaju pomoć republičkih institucija, kao i ostalih relevantnih faktora da sačuvaju biznise, brojna radna mjesta, investicije i dosadašnji renome, poručili su predstavnici tih firmi na okruglom stolu koji je juče održan u Banjoj Luci.

Spojene posude

Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka Goran Račić rekao je da sankcije američke administracije uvedene pojedinim kompanijama u Republici Srpskoj ne pogađaju samo njih i njihove zaposlene već u problem uvode i čitavu ekonomiju, uključujući i bankarski sektor.

- Bilo bi dobro obratiti se i samom OFAC-u i objasniti šta ovakve mjere impliciraju za našu ekonomiju i vidjeti postoji li mogućnost da se još jednom preispita status takvih odluka, jer ovakvo stanje čitavu privredu stavlja u složenu situaciju. Svima je jasno da je, prije svega, radnicima u kompanijama koje su pogođene sankcijama ugrožen egzistencijalni status, naročito imajući u vidu da je tu mnogo mladih ljudi koji su podigli stambene kredite, naglasio je Račić.

Dodao je da to dalje implicira i problem samih banaka, koje mogu doći u situaciju da sva ta potraživanja ne mogu naplatiti, ukazavši da je tu mnogo spojenih posuda i problema koji se mogu multiplikovati. Kompanije koje su se našle na udaru sankcija, istakao je on, nosioci su velikih i veoma važnih projekata u oblasti digitalizacije, a za većinu tih poslova trebalo je obezbijediti bankarske garancije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Najprije treba da vidimo kako će banke reagovati, ali i da saslušamo predstavnike ovih kompanija, privrede, pravosuđa kako bismo na najbolji i sveobuhvatan način analizirali situaciju i došli do zaključaka. Kažnjavanje domaćih kompanija odlukom druge zemlje, a koje zapošljavaju na stotine radnika i uredno izmiruju obaveze prema državi, otvara i pitanje pravne i svake druge sigurnosti i za ostale privrednike, a prije svega radnike i stručnjake u Republici Srpskoj, cijeni Račić.

Infinity grupa koja se našla pod sankcijama američke Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) predložila je juče da Republika Srpska izmijeni zakone ili donese poseban zakon koji bi im omogućio da nesmetano posluju, s obzirom na to da je u sadašnjim okolnostima ono nemoguće.

Nejasni razlozi?!

- Ova grupa je u procesu reorganizacije i promjene vlasničke strukture, ali nismo sigurni niti imamo bilo kakve garancije da će nas to spasiti novih sankcija. Izmjene bi trebale ići u smjeru da se zabrani zatvaranje računa bez jasnog razloga, odnosno da se precizno propiše kada i pod kojim uslovima se to može uraditi, kazao je predsjednik Infinity grupe Bojan Vujić.

Ekonomista Svetlana Cenić za Oslobođenje kaže kako je sada više nego jasno da američke sankcije nisu - smiješne.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vidim da se niko više ne smeje. Donekle mi je žao radnika koji su pogođeni ovim sankcijama, ali svako mora da pazi kod koga radi i za koga radi. Nije mi žao onih koji dvadeset godina uzimaju svaku marku od građana, poručuje Cenić.