Problem se "zakuhava": Slučaj Viaduct pod lupom Tužilaštva BiH

Sud BiH i Tužilaštvo BiH, čeka se izricanje presude Miloradu Dodiku/Damir Deljo

Tužilaštvo BiH se pozabavilo isplatom odštete Viaductu/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je za N1 da radi na slučaju Viaduct. Raniji predmet koji se odnosi na ovaj slučaj, dodaju, u nadležnosti je banjalučkih pravosudnih organa.

Kako su objasnili radi se o prijavi koju je podnijelo Pravobranilaštvo BiH.

“Podnesak – obavijest Pravobranilaštva BiH je zaprimljena je dana 28.03. ove godine, uz prijavu advokatskog ureda su dodijeljene u rad postupajućem tužiocu”, objasnili su.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Također, i ranije su vođene aktivnosti u vezi sa ovim slučajem, ali je predmet prebačen u nadležnost Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, piše N1.

“Raniji predmet koji se odnosi na navedena preduzeća (Viaduct i HES Vrbas), odlukom postupajućeg tužioca je dana 29.9.2022. godine, proslijeđen na nadležno postupanje u OJT Banja Luka”, istakli su.

Capital.ba je još 2022. godine pisao da je u sklopu istrage OJT Banjaluka vršeno ispitivanje eventualnih nezakonitosti u poslovanju preduzeća HES Vrbas čiji je jedan od suvlasnika bio Viaduct i koje je trebalo graditi centrale. Međutim, Vlada Republike Srpske koncesionara nikada nije uvela u posjed, što je bio povod za pokretanje arbitražnog spora u Washingtonu.

Podsjetimo, Vlada Republike Srpske 2004. dodjeljuje koncesiju Viaductovoj firmi HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.

Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viaducta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Viaduct pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.

Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viaducta i obavezuje BiH na isplatu 40 miliona eura, međutim, važno je istaći da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viaduct raste 18.000 KM.

Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.

Shodno tome, radnici BHANSA-e, tačnije, kontrolori leta su već digli svoj glas i traže od nadležnih da riješe ovaj problem koji bi mogao imati ogromne posljedice po državu. Da su posljedice već vidljive dokaz je smanjenje plata uposlenicima BHANSA-e.