Problem se gura pod tepih: Šta će biti sa nuklearnim odlagalištem uz granicu s Hrvatskom?

Rijeka_Una_ DZAJIC ADEMIR/
Rijeka Una je biser Krajine i BiH/Ademir Džajić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U 2025. navršava se punih deset godina otkako su građani koji žive uz rijeku Unu u Bosanskom Novom prvi put digli glas protiv odlagališta nuklearnog otpada na granici sa Hrvatskom, te osnovali Udruženje Green Team kroz koje djeluju.

Inače, prema Nacionalnom programu provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, Vlada Republike Hrvatske je 2018. godine odlučila da Trgovska gora i kasarna Čerkezovac budu lokacija dugoročnog skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Krškog. Prema riječima Marija Crnkovića, voditelja Grean teama, u Hrvatskoj se od 1999. znalo za ovu lokaciju. Od tada je susjedna država sve bliža realizaciji cilja, a pogotovo nakon stupanja na snagu Fonda NEK 2007. godine, u koji se redovno ulažu značajna sredstva, a koja su nezamisliva za prilike u BiH.

Naša zemlja je institucionalno odgovorila tek krajem oktobra 2020. godine formiranjem Ekspertnog i pravnog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za nepunih pet godina rada ovo tijelo nije donijelo ni najmanju nadu građanima BiH da će biti zaustavljena gradnja nuklearnog odlagališta uz granicu. Razočaran stanjem na terenu, Mario Crnković je iznio ocjene da je najbolje da se pravni tim BiH rasformira, odnosno da se njegovi članovi priključe ekspertnom timu.

- Realno gledano, oba tima trenutno imaju više placebo efekat, nego što konkretno i kontinuirano rade. Nama ne trebaju placebo timovi, uz čast izuzecima, nego ljudi koji se srcem i mozgom bore za naše pravo na zdrav život. Postavljamo pitanje dokle će se više tolerisati nerad, a to što pojedinci daju doprinos, ne smije biti pokušaj da se sve to opravda, jasno je Crnković iznio svoj stav.

Iako je i sam član Ekspertnog tima BiH, te jedan od onih najglasnijih pojedinaca kada treba kritikovati aktivnosti institucija sa one strane granice sa Hrvatskom, smatra da je došao red da se i sami pozabavimo sobom. Konstruktivna kritika ima za cilj da ukaže na slabosti koje se moraju otkloniti da bismo onemogućili postavljanje nuklearnog otpada sa hrvatske strane rijeke Une.

- Stavimo prst na čelo i razmislimo koliko nam je stalo do života budućih generacija, upozorava Crnković, koji smatra da je oštra kritika bolja od zbijanja šala iza kojih se u BiH, po običaju, problem nastoji gurnuti pod tepih.