Priča o Velikoj Kladuši uvijek je i priča o Agrokomercu - Horvat: "Nećemo blokirati ni Srbiju ni Hrvatsku"

Boris Horvat, budući načelnika Velike Kladuše/
Boris Horvat: Moramo se okrenuti novim pričama
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uz novu većinu u Općinskom vijeću i novog načelnika, sa strankom presuđenog ratnog zločinca Fikreta Abdića konačno u opoziciji, za Veliku Kladušu otvaraju se nove perspektive ekonomskog razvoja. Ova lokalna zajednica, udaljena oko 500 metara od Evropske unije, ima značajne perspektive za rast, posebno nakon što se, kako kažu naši sagovornici, u potpunosti vratila u državne okvire BiH.

Ni kulture ni sporta

Novoizabrani načelnik Velike Kladuše, uspješni privrednik ovog kraja Boris Horvat nada se da u novoj većini u Vijeću neće preovladati lični interesi. Ako se to desi, jasan je, ništa se nabolje neće moći uraditi. Navodi da se u općini sve mora popraviti jer se godinama ništa nije radilo. Kao primjer navodi da četiri godine nije izdata niti jedna građevinska dozvola ni urbanistička saglasnost.

- Osam zadnjih godina svi su projekti stali. Nema nikakve saradnje sa vladama Unsko-sanskog kantona i Federacije. To je isto kao da imate tijelo bez glave, a želite da hoda. Ne može se to desiti. Ne može Kladuša živjeti bez saradnje sa Kantonom i Federacijom. Privreda se gasi svakim danom, priča Horvat za Oslobođenje.

Kladuša 15 godina nema ni dom kulture. Isti period nema ni kinosale. Zadnjih osam nema funkcionalan nogometni klub. Načelnik ističe da je stanje takvo jer je nedopustivo da se za sport i kulturu izdvajalo 20.000 KM godišnje iz budžeta većeg od 28 miliona KM, koji su donijeli abdićevci iako federalni zakoni kažu da to mora biti minimalno pet posto.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mi smo jedina općina na području USK-a koja nema industrijsku zonu. A imate 400 metara vazdušne linije do granice EU, navodi Horvat.

Da Kladuši sve nedostaje, navode iz SDA koja čini okosnicu nove većine u Vijeću.

- Od infrastrukturnih projekata, osnovnih stvari, doma kulture koji se gradi 15 godina i još nije izgrađen. Bit će puno posla, kaže Asim Ćufurović, predsjednik OO SDA Velika Kladuša.

Iz Laburističke stranke, koja je i kroz Vijeće i preko načelničke pozicije proteklih godina upravljala Kladušom, poručuju da su pokrenuli brojne projekte koji znače otvaranje novih radnih mjesta i razvoj općine. Napominju da su i druge stranke imale priliku predlagati projekte, ali da im to nije bio interes. Ćufurović, kao i načelnik, ukazuje na to da u općini godinama nije izdata ni jedna građevinska ili urbanistička dozvola, za šta okrivljuje bivšeg načelnika Fikreta Abdića i Laburističku stranku. Laburisti s druge strane navode da se u Kladuši itekako bespravno gradi i čeka da nova vlast sve legalizira.

- Građani Velike Kladuše su prisiljeni da rade bez građevinske dozvole, ali se uglavnom rade privatni i stambeni objekti. Danas nijedan poslovni objekat bez građevinske dozvole ne može dobiti priključak niti električne energije niti bilo koji drugi na infrastrukturne objekte, ističe Ćufurović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Agrokomerc ili ono što je od njega ostalo

Amir Đogić, kandidat Laburističke stranke za načelnika Velike Kladuše, ocjenjuje da su u kampanji svi stvarali narativ da Veliku Kladušu treba osloboditi.

- Istina je da je Kladuša oslobođena Santeksa, Agrokomerca, Grupeksa. Opljačkana. Oslobođena radnih mjesta. Oslobođena tvornica. Preostalo je, a tako je vođena kampanja, da se Kladuša još oslobodi Agrokomerca, cijeni Đogić.

Ekonomske teme iz Kladuše svakako nema bez priče o Agrokomercu. Đogić navodi da je upravo Fikret Abdić svjedok pljačke Agrokomerca u Krajini. Dodaje i da Vlada FBiH mora preuzeti odgovornost i isplatiti štetu i potraživanja dioničarima Agrokomerca.

- Sa tim novcem Velika Kladuša rješava jedan problem koji je u BiH intenzivan – bijeda, nezaposlenost i siromaštvo. U pitanju su milijarde maraka. Najsitnija potraživanja se kreću u milionima. Samo u BiH imate više od pet milijardi, tvrdi Đogić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Načelnik je navode protukandidata uporedio sa cijenom autoputa od Zagreba do Dubrovnika, za koji kaže da košta tri milijarde.

Busanje u prsa

- O čemu onda pričamo? Haj’mo sada blokirati i Hrvatsku i Srbiju i BiH. Mogu li isplatiti četiri milijarde? Ne mogu. Znate ko je pokretao postupke za prodaju Agrokomerca? Isti oni dioničari koji se busaju da vole Agrokomerc i da ponovo traže Agrokomerc. Oni su ga prodali. Agrokomerc Velika Kladuša, kao takav, ne postoji, jasan je Horvat.

Načelnik, ali i predstavnici stranaka koje čine većinu, navode da se Kladuša mora okrenuti budućnosti i nekim novim pričama. Očekuju svakako i puno značajniju finansijsku pomoć viših nivoa vlasti u narednim godinama, s obzirom na to da ratni zločinac Fikret Abdić i stranka kojom upravlja više ne predvode procese u općini, a da će nove snage biti otvorene za svjež novac, projekte i investitore.

Dobar početak svakako je sjednica Vlade USK-a, koja je prvi put održana upravo u Kladuši.