Preživjele žrtve silovanja u ratu dobijaju svoj spomenik: Biće postavljen nadomak Sarajeva

Odluka je donesena na sastanku sa predstavnicima udruženja žrtava/FMRISP/
Odluka je donesena na sastanku sa predstavnicima udruženja žrtava/FMRISP
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zloglasni logor koji se nalazio u ugostiteljskom objektu Kontiki, poznat i pod nazivom Kod Sonje, u Vogošći biće lokacija prvog spomenika  preživjelim žrtvama silovanja u ratu u BiH. Ovaj prijedlog je danas i zvanično prihvaćen na sastanku ministra rada i socijalne politike FBiH Adnana Delića sa predstavnicima udruženja žrtava, kao i međunarodnih organizacija u BiH.

Osim ministra Delića sastanku su prisustvovali i direktor Memorijalnog centra Ahmed Kulanić, predstavnica Ujedinjenih nacija u BiH, predstavnici Ambasade SAD-a u BiH, te predstavnice udruženja Žena žrtva rata Sarajevo, Naš glas Tuzla, Udruženja logoraša Prozor djeluje, asocijacija žena žrtava rata HNK, te predstavnica udruženja Žene žrtve rata Foča 92-95, koja je po pismenom ovlaštenju Udruženja za pomoć žrtvama i preživjelih seksualnog nasilja u ratu SUZE iz Brčkog, udruženja žena Zvijezda iz Vareša i udruženje žena Sehara Goražde, predstavljala glas i ovih udruženja. 

- Najbolje je rješenje da prvi spomenik preživjelima silovanja bude, nakon skoro tri decenije čekanja, izgrađen uz muzej žrtvama torture, poznati Kontiki u Vogošći jer ćemo imati garanciju da će biti dijelom Memorijalnog centra koji kulturu sjećanja reanimira u obrazovnom procesu i ne dopušta da naša kolektivna, nacionalna tragedija, stradanje i konačno, sjećanje, padnu u zaborav isključivanjem iz nastavnih programa. U konačnici, znat ćemo da će spomenik biti održavan i posjećivan, te da će djeca kroz organizivane posjete učiti o strahotama koje su preživjele žene i djevojčice, ali i dječaci i muškarci u BiH tokom agresije. Zato je Kontiki najbolje rješenje. Simbolično i funkcionalno, zaključio je Delić raspravu oko mjesta izgradnje spomen - obilježja.

Planirano je da, ako ne bude problema sa ishodovanjem potrebnih dozvola, spomenik bude otkriven 19. juna naredne godine, kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv ratnog zločina silovanja.

Jednoglasno je zaključeno da spomenik mora biti autentičan, bez etničkih oznaka, te da simbolizira sve žrtve ratnih zločina silovanja, bez obzira na etničku pripadnost, spol ili druge razlike. Istaknuto je i da spomenik treba biti mjesto sjećanja, edukacije i podsjećanja na strahote koje su preživjele žrtve silovanja, ali i simbol podrške preživjelima i njihove borbe za pravdu.