Prevare su im slađe: Vjerovati da SNSD i HDZ žele poštene izbore je kao vjerovati u Djeda Mraza

Iako naši političari na sve strane pričaju o poštenim izborima, njihova stvarna spremnost za provedbu nužnih reformi je upitna. Upitno je i to da li su građane Bosne i Hercegovine ikada vodili oni koje su birali ili su svaki izbori dosad, ukratko rečeno - pokradeni.
Građani progovorili
Ako bismo sudili po optužbama svih protiv svih za nepravilnosti, korupciju i manipulaciju rezultatima, dalo bi se zaključiti da su gotovo sve političke stranke umiješane u prevare na izborima. Različite anegdote i priče kruže o pritiscima i krađama na izborima kojima su se političari hvalili “po kafanama”. No, sada su birači progovorili o tome.
Zaposlenik državne firme otkrio je kako su se on i njegov sin, zaposlen u istoj firmi, našli u situaciji da ih se primorava da glasaju za direktora firme koji je bio kandidat za načelnika. Isprva je, kaže, davao bonuse radnicima, što ranije nije.
Kada je počela izborna kampanja, poruka je bila jasna: glasajte za direktora, a za svaki glas dobijate 100 KM, obećan je i veći iznos ako i članovi porodice uposlenika glasaju za njega. Podijeljeni novac nije bio iz lične kase, već iz državne. Nakon što direktor nije pobijedio na izborima za načelnika, veliki broj osoba je dobio otkaz, a još veći broj je poslan na disciplinsku komisiju zbog navodnog nerada. Nažalost, zaposlenikov (68 godina) sin je također bio među onima koji su dobili otkaz. Zbog svega, i sam je dao otkaz i slučaj prijavio policiji. Prijavio je i kupovinu glasova i mobing na radnom mjestu, ali je slučaj zataškan zbog veza direktora u policiji.
Građanka (31) iz Hercegovine navodi kako je dobila otkaz u javnoj instituciji jer stranka nije željela gubiti radna mjesta na osobe od kojih neće imati koristi.
Građanka naše zemlje kojoj je 29 godina kazala je kako je pred opće izbore 2022. godine bila primorana da glasa kako ne želi. Uprkos njenoj i ravnodušnosti njenog supruga prema politici, dovedeni su u situaciju u kojoj su se ispreplele porodične veze, finansijski interesi i angažman muževog brata u stranci, koji je, tvrdi, bio neumoljiv u potrazi za podrškom određenom kandidatu na izborima. On je, kako kaže, dobijao novac za svaki prikupljeni glas, zbog čega i nije čudno što je vršio toliki pritisak kako u svojoj porodici, tako i u komšiluku.
Ove i još veliki broj priča o različitim pritiscima građani su ispričali članovima Koalicije za slobodne i poštene izbore Pod lupom.
- Priče nam pokazuju da pritisci potiču iz različitih izvora, često i od nama bliskih ljudi. Zabrinjavajuće je da često politički pritisci idu u smjeru uticaja na samu egzistenciju građana, pa se prijeti otkazima ili učlanjenje u stranku bude uslov da bi posao uopšte dobili. Veliki broj priča koje smo objavili govori o tome da se građani koji ne podlegnu pritiscima suoče s posljedicama, a znalo je to rezultirati i odlaskom iz zemlje. Treba nam nulta tolerancija za političke pritiske, govori Hasan Kamenjaković iz Koalicije Pod lupom za naš list i dodaje da im do sada ni iz jedne pravosudne institucije nisu tražili podatke koje su prikupili kako bi istražili pritiske na birače.
Izgleda da naše pravosuđe ne zanimaju oni koji provode izborne marifetluke. A to su vjerovatno isti oni ili bar bliski onima koji sada treba da osmisle nova pravila igre, dakle, nova izborna pravila. Iako se do sada zaključilo da izborni integritet treba odvojiti od političkih pitanja u BiH koja stoje neriješena godinama, našim političarima je draže da se time bave, i to neuspješno.
- Jasno sam rekao da se za izbore ove godine moraju napraviti izmjene Izbornog zakona. Nažalost, još je vrlo značajna, aktuelna i važna tema izborne prevare. Zbog toga se ne postavlja pitanje hoćemo li mi to uraditi, nego treba uraditi što je prije moguće. Nemoguće se sa mnom baš igrati. Zbog toga i primjećujem dosta toga. Želim kazati da postoje političari koji stvarno žele nešto da postignu, ali moram iskreno reći, osim odugovlačenja i kašnjenja, nisam vidio ništa drugo. Šta poručujemo biračima i biračicama u BiH kad bismo rekli, eto, morate prihvatiti izborne prevare, jer mi još nismo došli u fazu da se tu nešto promijeni, rekao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt za klix.ba.
Vrijedi se prisjetiti da se vjerovatno zbog Milorada Dodika, predsjednika RS-a, gubio i vid. Na biračkom mjestu u selu Čengić kod Bijeljine je navodno preko noći oslijepilo 80 osoba, a potvrde je, kako su navodili mediji, potpisala direktorica bijeljinskog Doma zdravlja Danijela Đukin. Ovo “sljepilo” je ustanovljeno kao još jedan način izborne prevare, jer je “iznenadnim slijepcima” trebala pomoć prilikom glasanja, odnosno ruka koja je umjesto njihove mogla da zaokruži poželjnog kandidata na glasačkom listiću.
Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, smatra da sadašnjim izbornim pravilima trebaju radikalne promjene.
- SNSD-u i HDZ-u ne odgovaraju fer, pošteni i transparentni izbori. Oni će činiti sve da to blokiraju. Vjerovati da oni žele fer i poštene izbore je kao vjerovati u Djeda Mraza. Sve ovo što rade je samo odugovlačenje da se uđe u april, kada i neće biti moguće u ovoj godini donijeti tako radikalne izmjene. Jer, ovim izbornim pravilima trebaju radikalne izmjene da bi se postigao integritet izbora. Oni rade ono što žele da bi mogli manipulisati glasovima. Vidjećemo da li će im to biti do kraja dozvoljeno. Visoki predstavnik je samom sebi dao neke rokove, ali ti su rokovi prošli. Ukoliko ne bude izmjena, opet po ovim pravilima ići na izbore... ne možemo onda smatrati da je zemlja postigla nekakav stepen demokratije, kaže Trivić.
Dogovora neće biti
A ukoliko izmjena ne bude, dodaje Trivić, zato će biti krive vladajuće stranke koje nisu htjele da u redovnoj proceduri donesu adekvatne izmjene.
- Ukoliko bi bilo nametanja, odgovornost snose primarno SNSD i HDZ, poručuje Trivić.
Mladen Bosić, poslanik SDS-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, također ne misli da će doći do promjene zakona na osnovu dogovora političkih aktera.
- Jer treba da se dogovore upravo oni koji najviše koristi imaju od ovakvog zakona, koji omogućava izborne prevare na svim nivoima. Oni neće radi svog interesa donijeti zakon koji bi ih onemogućio u tome. Pitanje je da li uopšte treba učestvovati u sljedećim izborima, s obzirom na to da je jasno kako se radi o nedemokratskim izborima i korumpiranom procesu a da niko nema ni volje ni snage da razriješi to pitanje, rekao je Bosić za naš list.