Pretužna godišnjica: Selo spaljeno, mještani ubijani na kućnom pragu

Ahmići 16. april, 31. godišnjica/Muhamed Tunović/
U Ahmićima je ubijeno 116 civila/Muhamed Tunović
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na današnji dan u selu Ahmići kod Viteza prije 31 godinu dogodio se zločin. U rano jutro tog 16. aprila 1993. godine jedinice za posebne namjene HVO-a Jokeri i Maturice izvršile su napad i ubili 116 civila starosti od tri mjeseca do 81 godine. Među njima su bile 32 žene i 11 djece starosti do 18 godina.

Na šehidskom mezarju u Vitezu gdje su sahranjene do sada identifikovane žrtve, je proučena zajednička molitva za sve šehide Viteza. Na Šehidskom obilježju u Ahmićima u 12 sati biće položeno cvijeće, a u gornjoj džamiji u Ahmićima iza podne namaza biće proučen kelime-i-tevhid.

Ko je sve osuđen

Tradicionalno, i ove godine održava se planinarska tura "Put istine i sjećanja" i to iz dva pravca, iz Zenice i Viteza do Ahmića.

Advan Akeljić, predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja sjećanja na zločin u ovom mjestu u srednjoj Bosni, rekao je da tragaju za istinom, da traže od zvaničnih institucija da procesuiraju odgovorne, a "na bazi istine gradimo i adekvatan suživot".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Najmlađa žrtva je imala tri mjeseca/Muhamed Tunović/

image

Zločin u Ahmićima se dogodio prije 31 godinu/Muhamed Tunović/

Amir Ahmić, predsjednik Udruženja građana žrtava rata 92-95 "16.april" Ahmići, kazao je da porodice žrtava tragaju za još 15 ubijenih te da se nada da će biti pronađeni njihovi posmrtni ostaci. On je pozvao Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da “počnu procesuirati direktne izvršioce ratnih zločina u Ahmićima i na teritoriji cijele općine Vitez” uz objašnjenje da su sve dosad osuđujuće presude bile po komandnoj odgovornosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dario Kordić je osuđen na 25 godina, ali je nakon dvije trećine odležane kazne pušten na slobodu, Vladimir Šantić osuđen je na 18, Miroslav Cicko Bralo na 20, Drago Josipović na 12 godina, a Paško Ljubičić na deset godina. Braća Zoran, Miran i Vlatko Kupreškić prvostepeno su bili osuđeni na kazne zatvora u trajanju od šest do deset godina ali su pravomoćnom presudom 2001. godine pušteni na slobodu. Tihomir Blaškić je prvobitno bio osuđen na 45 godina zatvora ali je drugostepenom presudom kazna preinačena na devet godina zatvora.

image

Godišnjica je obilježena na Šehidskom mezarju u Vitezu/Muhamed Tunović/

image

Još nisu pronađena tijela svih žrtava/Muhamed Tunović/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ahmed Kulanić, direktor Memorijalnog centra Sarajevo, zahvalio se Fondu "Ikre" koji je omogućio da njegovi stipendisti prisustvuju promociji dokumentarnog filma "Zločin u Ahmićima - Protiv poricanja i zaborava" i panel-diskusiji "Sudski utvrđene činjenice nasuprot glorifikaciji zločina".

- Ne smijemo dozvolitio da se ovo zaboravi. Na jednom naučnom nivou razgovarali smo o onome što se desilo u Ahmićima, o mučnim događajima, o zločinu koji je ovdje počinjen i naravno da očuvamo sjećanje na sve ono što smo kao narod tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu preživjeli, kazao je Kulanić.

Uklonjeni baneri

Murat Tahirović, predsjednik "Udruženja žrtava i svjedoka genocida", rekao da je značajno da je udruženje "16. april" iz Ahmića uspjelo okupiti veliki broj mladih na panelu i promociju filma, da su mladi budućnost i da im treba prenijeti informnacije o onom što se dešavalo na ovim prostorima, da bi te mlade generacije imale svijet o tome šta se dešavalo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Dario Kordić je do sada dobio najveću kaznu/Muhamed Tunović/

image

Ne smije se zaboraviti ono što se dogodilo/Muhamed Tunović/

- Ključna poruka ovih dana iz Ahmića je da treba insistirati na istini i na činjenicama. Vidjeli ste da je Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska (YIHR) postavila baner kod Ahmića sa porukom za oprost u ime građana Republike Hrvatske, ali je vlasnik marketinškog bilborda usljed pritisaka morao prekriti natpis. To govori da još uvijek postoje oni koji ne prihvataju činjenice, koji ne prihvataju ono što se ovdje desilo. Na nama je da insistiramo na tome, da govorimo o tome, da upućujemo na činjenice da govorimo o tome da su ljudi poput Darija Kordića odgovarali za zločine koji su počinjeni. Poruka koju je poslao Kordić da bi ponovio svaku sekundu i da se ne kaje ni zbog rata ni zbog zatvora je ekstremizam, istakao je Tahirović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Treba procesuirati i direktne izvršioce/Muhamed Tunović/