Premijer Pakistana: Genocid u Srebrenici bio je zločin protiv cijelog čovječanstva

Premijer Islamske Republike Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif istakao je da je genocid u Srebrenici bio najgori zločin u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i da je to bio zločin protiv cijelog čovječanstva, a ne samo protiv bošnjačkog naroda.
Sharif je u poruci povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici odao počast žrtvama i izrazio žaljenje što zbog poslovnih obaveza nije bio u mogućnosti i lično prisustvovati današnjoj komemoraciji u Potočarima.
On se obratio komemorativnom skupu u Potočarima putem poruke u pismu poslanom članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću. Poruku je pročitao moderator Ognjen Blagojević.
- Na komemoraciji se s tugom sjećamo preko 8.000 naše bosanske braće, brutalno masakriranih u julu 1995. godine u najgorem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Tragedija u Srebrenici nije bio zločin samo ptotiv jednog naroda, to je bio zločin protiv cijelog čovječanstva, poručio je.
Pakistanski premijer je odao počast nesalomivom otporu preživjelih, a posebno majki Srebrenice.
- Pakistan je uvijek bio zagovornik poštivanja međunarodnog prava i ljudskih prava. Protivimo se politici negiranja i nekažnjivosti, bilo da se radi o Srebrenici, Palestini ili Jamuu i Kashmiru. U tom duhu ponovo ističemo našu solidarnost s bratskim narodom Bosne i Hercegovine i potvrđujemo našu nepokolebljivost u podršci i istini, pravdi, ali i temeljnim pravima svih naroda da žive u miru, zaključio je.
Posmrtni ostaci još sedam žrtava genocida u Srebrenici, koji su počinili pripadnici Vojske Republike Srpske i njihovi pomagači u julu 1995. bit će ukopani danas na kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima.
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u času smrti imali 19 godina, Senajid Avdić i Hariz Mujić. Obojica, ubijena u julu 1995, konačan smiraj naći će 30 godina kasnije.
Posmrtni ostaci Hasiba Omerovića, koji je imao 34 godine kada je ubijen, ekshumirani su 1998. godine, ali porodica zbog malog broja pronađenih dijelova skeleta, ranije se nije mogla odlučiti da da saglasnost za ukop.
Danas će biti ukopani i posmrtni ostaci Fate (Huso) Bektić (1928), Sejdalije (Alija) Alića (1961), Rifeta (Mustafa) Gabeljića (1964) i Amira (Ibrahim) Mujčića (1964).
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.
Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.
Haški tribunal, Sud Bosne i Hercegovine te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su za genocid i ratne zločine osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora. Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalim, ratni predsjednik RS i komandant vojske tog entiteta, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, prenosi Anadolija.