Potvrdili sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu: Riba u rijeci Bosni je ubijena

uginula riba/Almir Ćatić
Almir Ćatić/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Riba u rijeci Bosni je ubijena, zvaničan je odgovor sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu. Pregledom uzoraka koji su im dostavljeni utvrđeno je da riba nije uginula od virusa ili bakterija, nego je otrovana. 

- Nema simptoma da su ribe uginule od patološkog agensa, znači nisu uginule ni od virusnog uzročnika, bakterijskog ni parazitnog. To je nama vrlo bitno - potvrdio nam je sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu prof. Adnan Jažić i pojasnio da je najvjerovatnije bio kontaktni otrov.

Kako nam je kazao u daljem razgovoru, sumnja se, a može se samo dokazati fizičkohemijskim metodama analizom vode i to onog toksičnog talasa kada je naišao, da se radi o otrovnoj supstanci koja je blokirala dotok kisika. Taj toksični val mogli su uloviti jedino ribari koji su bili prvi na mjestu zločina, ali njihov dokaz sud ne priznaje, pa čak ni kad bi bio uzet uz prisustvo policije. Da li bi imao validnost da je uzorak uzet u prisustvu nekog iz tužilaštva, ne znamo jer nisu pojavili 13.07 kada se odvijala čitava drama. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
uginula riba/Almir Ćatić

uginula riba/Almir Ćatić

Almir Ćatić/

Od stanovnika Zenice smo saznali da se po pravilu skoro pa svake dvije godnine desi sličan scenarij, što dovodi do zaključka da zagađivači, umjesto da odvoze i na ekološki ispravan način rješavaju otpad, toksine, kada se napune rezervoari, smišljeno puste u vodu. Narod postavlja pitanje ko je i zašto dozvolio zagađivačima da se izgrade pored rijeke, a onda i ko kontroliše njihovo postupanje sa toksičnim materijalima, i ono što ih najviše zanima je da li ima li kraja tom urbicidu?

uginula riba/
/ALMIR ĆATIć

Iako nije zaražena, nego otrovana riba i dalje pluta Bosnom, a komadi koje su raznijele životinje lete kraj puta, na travi i kako stvari stoje, tamo će i ostati dok se ne raspadnu. Da smo uređena zemlja, riba bi već davno bila pokupljena, a veterinarski inspektori bi odredili gdje se može iskopati jama u kojoj će se zacementirati životinjski leševi. U naprednijim zemljama se čak prave i spalionice koje rješavaju taj problem, a u Bosni i Hercegovini se ne zna ni ko treba donijeti odluku o čišćenju rijeke i pronalasku i sankcionisanju odgovornih.