Postoji li SNSD bez Dodika? U igri za novog šefa stranke su ova tri imena

SNSD: Jedan krokodil i mnogo guštera
Ukoliko Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdi ili poveća prvostepenu presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, postavlja se pitanje ko će umjesto njega biti glavnokomandujući u SNSD-u i da li će eventualni Dodikov pad dovesti do unutarstranačkog rata.
Frakcije koje unutar ove stranke postoje Dodik je do sada uspješno držao na kratkom i zategnutom lancu, ali ako bi njegov stisak popustio, nema nikakve sumnje da bi počeo veliki rat unutar SNSD-a.
Realna moć
Rat tih frakcija bi zapravo bio rat za Dodikovog nasljednika. U igri su tri imena: Igor Dodik, Željka Cvijanović i Željko Budimir. Mlađi Dodik i Cvijanović imaju najviše šansi, jer im Dodik bezuslovno vjeruje, dok je Budimir prva rezerva sa klupe. Novinar Đorđe Vujatović za Oslobođenje kaže da pitanje Dodikovog nasljednika u SNSD-u, prije svega, zavisi od trenutka da li će, kada će i kako će on otići s političke scene.
- Dinamika odnosa u toj partiji se konstantno mijenja, ali činjenica je da je u posljednjih desetak godina Željka Cvijanović najbliža Dodiku. I sam Milorad Dodik je u posljednjih nekoliko mjeseci u svojim istupima tražio od stranaca da razgovaraju sa Željkom ukoliko ne žele sa njim. Mislim da su i stranci toga donekle svjesni. Bez obzira na sankcije, ona je nedavno boravila u SAD-u. Ostatak visokopozicioniranih članova SNSD-a sveden je na lokalne ili regionalne šefove i finansijski interesne grupe, tako da je njihova realna politička moć upitna, kaže Vujatović.
Iako se u javnosti često čuje da se otvara prostor i za Igora Dodika, Vujatović smatra da je u ovom trenutku nemoguće očekivati da bi on mogao ozbiljnije da kontroliše toliku organizaciju bez očevog autoriteta. Potrebno je, dodaje on, mnogo iskustva i političkog pragmatizma da bi se uspeo na poziciju nasljednika u stranci, a to Igor Dodik u ovom trenutku nema.
- Što se tiče Budimira, mislim da je njegova politička pozicija vezana isključivo za Milorada Dodika. Njegov uspon je zasnovan na Dodikovom kursu otvorene proruske politike i oštrog sukoba sa Zapadom. Budimir predvodi tu radikalniju struju unutar Dodikovog kabineta. S obzirom na to da niko drugi unutar SNSD-a nema toliko radikalno prorusko razmišljanje, mislim da bi eventualnim Dodikovim odlaskom s političke scene ili Dodikovim pomirenjem sa Zapadom i Budimirova pozicija bila poprilično rasklimana, tvrdi Vujatović.
Komunikolog Mladen Bubonjić kaže za Oslobođenje kako je nezahvalno prognozirati u kojem pravcu bi SNSD uopšte mogao ići ukoliko bi Milorad Dodik sišao sa trona. U posljednje vrijeme sve je više spekulacija da je taj proces uveliko u toku, i to ne njegovom voljom, nego zbog “okolnosti” koje ga pritišću.
- Spekulacije se kreću od tvrdnji da je Igor Dodik novi lider, preko nagađanja da bi Željka Cvijanović mogla preuzeti štafetnu palicu u tranziciji, sve do crnog scenarija, po SNSD naravno, da bi se stranka nakon odlaska starijeg Dodika mogla čak i raspasti. Postoji više argumenata za i protiv za svaku tvrdnju, ističe Bubonjić.
Što se mlađeg Dodika tiče, prethodnih mjeseci, čak i godina, mogli smo vidjeti da je on bio sve prisutniji uz oca, što je kulminiralo novoformiranom funkcijom u SNSD-u samo za njega. To je pristalicama ove teze, kaže Bubonjić, dalo za pravo da tvrde kako se sve namješta da Igor Dodik preuzme stranku po odlasku oca.
- Međutim, protivnici ove teorije ističu da mlađi Dodik nema ni blizu takvu podršku, ali ni moć u stranci, kao njegov otac, i sumnjaju da bi Igor tako lako preuzeo stranku, prije svega zbog starih vukova koji se neće tako lako pomiriti s tim da im neki “padobranac” preuzme godinama, čak i decenijama građene pozicije. Na stranu što bi se radilo o “nasljednoj demokratiji” koja bi dodatno urušila ionako slabe temelje naše demokratije, rekao je Bubonjić.
Što se Željke Cvijanović tiče, pobornici teze da je ona izbor za lidera u tranziciji, i to ne voljom članova nego pozicioniranjem sa strane, pažnju skreću na činjenicu da ona, uprkos silnim sankcijama, opet putuje širom svijeta i sastaje se sa svjetskim liderima.
- Da li to znači da je ona jedina ili jedna od rijetkih u SNSD-u koja je pogodna za razgovore i pregovore? Da li su isti oni koji su njenog šefa nekad davno postavili na čelo Srba s ove strane Drine sada njoj namijenili tu poziciju kao “najmanje lošem” izboru? Bar u procesu tranzicije? Slično kao i u prvoj pretpostavci - i u ovom slučaju ima previše “ajkula” unutar SNSD redova koje bi kidisale na mjesto lidera stranke. Naposljetku, ne smije se zanemariti ni mogućnost da bi se SNSD odlaskom starijeg Dodika, kao neprikosnovenog lidera, jednostavno urušio, kaže Bubonjić.
Oni bliski ovoj tezi ističu da je Milorad Dodik napravio, kako u RS-u, tako i u SNSD-u, kult ličnosti i sebe pozicionirao kao nezamjenjivog “oca nacije” i “milog predsjednika”, čijim bi se odlaskom sve srušilo kao kula od karata. Ova teza posebno dobija na značaju zbog činjenice da je SNSD sve više interesna grupa, a ne politička stranka.
- Dok SNSD svojim članovima, posebno na čelnim mjestima, pruža mogućnost da zadovolje svoje ogromne apetite, dotle će i postojati. Uzevši u obzir da je SNSD izgradio monopol na (zlo)upotrebu javnih sredstava, postavlja se pitanje kako bi odlaskom lidera kao što je Dodik uspio da očuva moć i vlast, a samim tim i privilegije. Postoje tvrdnje da je SNSD odavno prerastao sam sebe i da mu je, u bar uslovno demokratskom okruženju, jedini put pad, istakao je Bubonjić.
Politički analitičar Velizar Antić smatra prirodnim da u velikoj partiji kakva je SNSD postoje različiti interesi i grupacije. To, tvrdi on, nije ništa specifično i karakteristično samo za SNSD.
Osnovna ideologija
- Svaka velika partija ima više frakcija i grupa koje s vremena na vrijeme mogu doći u blaži ili veći sukob. Ono što je karakteristično za SNSD je to da je ova partija vremenom postala sve više grupa isključivo interesno povezanih pojedinaca, a istovremeno je gubila svoju osnovnu ideologiju. A svi znamo da je upravo ideologija ono što jednu partiju čini ozbiljnom organizacijom i što njene članove drži na okupu. Sada imate situaciju da ni sami funkcioneri SNSD-a ne bi mogli dati definiciju koja je osnovna ideologija ove partije, kazao je Antić.