Posao ipak neće biti dodijeljen "preko štele": Ko se gleda, njemu novac

Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine jučer je usvojila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač ovo zakonodavno tijelo. Komisija će, kao predlagač, uputiti i zahtjev Domu naroda da se ovaj prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku.
Predsjedavajući Komisije Branislav Borenović kazao je da je to trebalo uraditi Vijeće ministara BiH, ali kako nije, odlučeno je da Komisija radi taj posao u saradnji sa institucijama, strukom i medijskom industrijom.
- Jednoglasno smo ga usvojili i uvažili sve ono što smo kroz zaključke Predstavničkog doma definisali još prije više od pola godine da je neophodno definisati, pojačati rad Savjeta za mjeriteljstva u kojem ulogu treba da ima stručna javnost, predstavnici obje entitetske vlade i Instituta za mjeriteljstvo, kazao je Borenović.
Evropski standard
Istakao je da je zakonom preciziran način rada, te da Savjet za mjeriteljstva nije tu samo radi konsultacije nego i da daje saglasnost na ključne dokumente.
- Ono što najviše interesuje medijsku industriju jeste da smo konačno riješili da mjerenje gledalnosti ne bude pod tim državnim nadzorom, nego da bude samoregulisano na tržištu onako kako je to evropski standard, kako to rade zemlje u regionu i sve zemlje EU. Znači da se reguliše na način da onaj koji je stvarno gledan, koji je dobar medij i koji ima veliku praćenost na neki način može da očekuje najviše novca od oglašivača na medijskom prostoru. To je nešto što se od nas i očekivalo, da spriječimo mogućnost da neko pokušava kontrolisati medije, ograničavati im slobodu i da na taj način utiče na finansijski segment koji je jako veliki na godišnjem nivou. Tu se radi o nekih 70-80 miliona maraka. Mislim da smo to uspjeli spriječiti, sasjeći ovim dopunskim zakonskim rješenjem i da sva ona priča o tome kako se namješta posao nekome da kontroliše medijske slobode i da utiče na taj veliki finansijski instrument sada pada u vodu, naglasio je Borenović.
Komisija je donijela odluku da se, u roku od 15 dana, obavi javno saslušanje predstavnika Ureda za reviziju institucija BiH, direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zorana Tegelitije i ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića u vezi s planiranjem, odobravanjem i realizacijom višegodišnjeg projekta nabavke i izgradnje objekta za Regionalni centar Banjaluka i za Glavnu kancelariju UIO BiH u tom gradu (zgrada Grand tradea). Predloženo je da javno saslušanje traje dva dana, od 17. do 20. februara.
- Dobili smo informacije sa relevantnih adresa i odlučili da obavimo javna saslušanja onih ljudi koji su bitni u cijelom ovom procesu nabavke, odnosno kupovine ove kumove zgrade, kazao je član Komisije Safet Kešo.
OSA o Nešiću
Nakon što je razmotrila informaciju SIPA od 23. januara 2025. godine, Komisija je odlučila da i od OSA BiH zatraži informaciju o procesu imenovanja ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića i davanja saglasnosti pristupanju tajnim i vrlo tajnim podacima. Podsjećamo, Nešić je uhapšen zbog kriminalnih radnji i pranja novca u vrijeme dok je obavljao dužnost direktora Puteva RS-a. Na dan kada ga je Predstavnički dom PSBiH smijenio, podnio je ostavku na mjesto ministra, budući da ga Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, nije htjela razriješiti. Njemu je pritvor produžen za još dva mjeseca.