Popunjavanjem Suda do Plana rasta - "Očigledno se išlo ususret SNSD-u"

ursula Vom Den Leyen posjeta/Damir Deljo
Ursula von der Leyen: Postepeni pristup tržištu Unije/Damir Deljo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I dalje nema usaglašenog plana reformi potrebnog da bi Bosna i Hercegovina dobila prvu tranšu od 70 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije za zemlje Zapadnog Balkana. Vijeće ministara BiH, iako je zasjedalo, nije razmatralo ovaj gotovo do kraja usaglašeni dokument.

Provođenje odluka

Osim 70 miliona eura, zbog nepostojanja dogovora na čekanju je i datum početka pretpristupnih pregovora sa Evropskom unijom. Nakon što su državni ministri ove sedmice usvojili nacrte zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka, a radna grupa za Plan reformi pronašla rješenja za usaglašavanje vizne politiku države sa Evropskom unijom, te rješenje za način odlučivanja u Konkurencijskom vijeću, sve je ponovo stalo na pitanju Ustavnog suda BiH. Naime, premijeri kantona koji dolaze iz SDA ne žele dati svoj glas u radnoj grupi za usaglašavanje Reformske agende dok se ne postigne i konsenzus o pitanju popunjavanja Suda i primjene odluka na cijeloj teritoriji BiH.

- Složili smo se oko viznog režima. On je jedini ostao usklađen sa viznim režimom EU i to smo prihvatili. Za preostale tačke smo pratili stavove Evropske komisije. Ovdje je očigledno da se išlo ususret SNSD-u kad govorimo o Ustavnom sudu BiH. Mislim da se treba vratiti mišljenjima i stavovima Evropske komisije kad govorimo i o pravu veta u odlučivanjima u državnim tijelima, kao i u pitanju popunjavanja sudija u Ustavnom sudu BiH i poštivanju provođenja odluka Ustavnog suda BiH na području cijele države, poručio je premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić (SDA).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/9Un_9GUv2jg?si=-lqL970K5d2Rxe7g" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

Šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen, nakon Samita EU - Zapadni Balkan održanog u srijedu, poručila je da nije dovoljno ostaviti otvorena vrata pretendentima za članstvo, već Unija mora biti aktivna na približavanju, a da se buduće članice moraju pripremiti za obaveze članstva.

- Plan rasta nam može približiti ekonomije Zapadnog Balkana koje su trenutno na 35 posto prosjeka EU. Plan rasta ima potencijal da udvostruči njihovu veličinu u toku ove decenije. Unija priprema predfinansiranje od preko 300 miliona eura za početak reformi. Plan rasta nudi partnerima sa Zapadnog Balkana postepen pristup našem jedinstvenom tržištu. Dakle, to je investicija i otvaranje za reforme, navela je Von der Leyen.

Integracija Zapadnog Balkana u EU već napreduje na način zasnovan na zaslugama, poručuje predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

A da nema sumnje kako je budućnost zemalja regije u EU, poručio je nakon samita i predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa. Dodao je da je jasnije nego ikada rečeno kako je proširenje zajednička pokretačka snaga.

- Činjenica je da je svaka zemlja koja je pristupila Evropskoj uniji mnogo prosperitetnija zahvaljujući članstvu. Ovo je evropsko obećanje prosperiteta. Proširenje je i najbolja geostrateška investicija u mir, sigurnost i stabilnost koju možemo učiniti, smatra Costa.

Moramo bolje

Deklaracija koja je usvojena na samitu u Bruxellesu jako je pozitivan znak za sve zemlje regije, pa tako i BiH, poručio je nakon sjednice Vijeća ministara zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić. Smatra da 2024. godina jeste mogla biti bolja, te da je Evropsko vijeće u srijedu poslalo jasnu poruku da budućnost Zapadnog Balkana jeste unutar EU.

- BiH može puno bolje i to je dokazano na nekim zakonima za koje je postignut konsenzus. Ali, mi bismo trebali na svakoj sjednici imati veći broj zakona ako želimo napraviti ozbiljan iskorak ka EU, zaključio je ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto.