Političke igrarije na račun tuđe smrti: Smrt jedne starice razotkrila politički populizam

policija policijska traka/

Dokaza koji upućuju na ubistvo nije bilo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Smrt sedamdesetšestogodišnje Jelene Pejić, čije je tijelo tokom vikenda pronađeno u povratničkom selu Panjik na Ozrenu, izazvala je žestoke političke reakcije i tenzije u javnosti, prije nego što su nadležne institucije uopće imale priliku da završe istragu.

Iako je Tužilaštvo Tuzlanskog kantona već u preliminarnim rezultatima obdukcije potvrdilo da nije riječ o ubistvu, pojedini političari, ali i mediji već su kreirali narativ o “gnusnom zločinu nad srpskom povratnicom”, ne čekajući zvanične podatke.

Odgovornost ne postoji

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema riječima nadležnih iz Tužilaštva TK-a, forenzički nalaz ukazuje na to da je starici, koja je bila teški srčani bolesnik, pozlilo i da je smrt nastupila uslijed pada i zadobijene povrede vrata. Nema indicija da je u smrt bila umiješana druga osoba, niti da se radi o nasilju.

Međutim, to nije spriječilo niz političkih aktera, kako iz Republike Srpske tako i iz Federacije, da se takmiče u izjavama koje su išle i do eksplicitnog optuživanja “političkog Sarajeva za još jedan zločin nad Srbima”.

Među prvima se oglasio predsjednik RS-a Milorad Dodik, koji je, bez ikakvih potvrda, izjavio da je smrt Pejić “rezultat atmosfere linča i progona koji stvara političko Sarajevo”, dodajući da “mržnja rađa zločine”, čime je direktno implicirao politički i etnički motiv iza smrti starice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Njegovoj retorici priključili su se i drugi dužnosnici iz RS-a. Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović šokirano je govorila o “gnusnom zlodjelu”, dok je zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović zatražio istragu i osudu međunarodne zajednice.

RTV Republike Srpske čak je objavio vijest pod naslovom “Ubijena srpska povratnica na Ozrenu”, što se pokazalo netačnim.

Slične izjave stigle su i iz Federacije BiH. Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović izjavio je kako “svirepo ubistvo nedužne povratnice zaslužuje najoštriju osudu i kaznu”, dok su Zukan Helez i Sevlid Hurtić imali nešto umjerenije izjave.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pozivamo nadležne da provedu potpunu i transparentnu istragu, spriječe širenje dezinformacija i informišu javnost na osnovu provjerenih činjenica, pozivaju iz Delegacije Evropske unije u BiH

Profesorica komunikologije sa Fakulteta političkih nauka UNSA Lejla Turčilo smatra da je ovaj slučaj ogledni primjer kako političari, ali i mediji, bez ikakve odgovornosti posežu za retorikom koja može imati ozbiljne posljedice po društvo.

- Prije svega se mediji trebaju uzdržati od prejudiciranja šta se desilo, dok ne dobiju zvanične informacije. U konkretnom slučaju, prvi medijski izvještaji su također naglašavali nacionalnost ubijene, kao i da se radi o povratnici, upozorila je Turčilo.

Ona dodaje da se ovakvo izvještavanje ne temelji na javnom interesu, već na znatiželji i senzacionalizmu, što predstavlja kršenje profesionalnih standarda.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Turčilo je posebno oštro reagovala na izjave Milorada Dodika, istakavši da njegove izjave predstavljaju govor mržnje i izrazila žaljenje jer ne očekuje da će institucije na to reagovati.

- Smatram da izjave Milorada Dodika jesu govor mržnje, no, nažalost, nemam iluzija da će biti snažnije reakcije na njih, zaključila je ona.

Dizanje tenzija

Slično mišljenje iznio je i bivši delegat u Domu naroda PFBiH Duško Radun, koji je ponašanje političara ocijenio krajnje neodgovornim.

- Pošto sam povratnik od ‘99. u Grahovo, smatram da je ovo bilo bespotrebno i da je ovo samo skupljanje političkih poena ili prebacivanje fokusa javnosti sa onih problema koji ovaj narod trideset godina tište i sve zarad nečega, pa ne znam ko će se bolje pozicionirati. A tu mislim da žrtve i u ratu sa svih strana i žrtve poslije rata ne trebaju biti predmet političkih igrarija, nego svi trebamo raditi da nam je svakim danom sve bolje i bolje, kazao je Radun za Oslobođenje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Smatra da BiH vode ljudi koji nas kontinuirano vuku unazad,umjesto da nas guraju naprijed.

Ovaj slučaj pokazuje koliko brzo politička manipulacija može zamagliti činjenice i dodatno podići međunacionalne tenzije u društvu koje i dalje pokušava da sanira ratne traume.

Reakcije na smrt Jele Pejić pokazale su da se tragikomični refleks optuživanja i dizanja tenzija kod bosanskohercegovačkih političara aktivira brže nego što se objavi bilo kakav forenzički nalaz.

Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte u nastavku