Političar iz Srbije nakon boravka u Potočarima: Niko nas nije gledao poprijeko, moramo biti ljudi

Pavle Grbović u Srebrenici/

Grbović: Srebrenica je naš najveći poraz/Instagram

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pavle Grbović, Lider Pokreta slobodnih građana (PSG), jedan od članova delegacije iz Srbije koja je danas prisustvovala obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, sumirao je utiske nakon današnje posjete Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari.

On je kazao da je danas u Srebrenici sreo ogroman broj ljudi koji su došli da odaju počast "žrtvama surovog zločina".

- Slušao sam 20-ak govornika, od kojih su neki uspjeli da izbjegnu smrt, a nekima su tih dan ubijeni gotovo svi koji vole, i niko od njih nijednom nije pomenuo ni Srbiju ni Srbe u negativnom kontekstu. Niko od njih nije govorio o 'genocidnom narodu' i niko nas nije poprijeko gledao jer smo Srbi, rekao je Grbović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istakao je da se takve stvari mogu čuti i pročitati samo u pro-režimskim medijima u Srbiji jer tako pokušavaju odbraniti sebe od lične političke odgovornosti.

- Kad se 'suočimo sa svojom prošlošću' dolazimo do toga da imamo samo jednu epohu zbog koje nas je sramota. Srebrenica je kulminacija te epohe i najniža tačka naše historije. I naš najveći poraz. Nije najveći poraz kad izgubiš bitku, već kad neko ko je nažalost Srbin postane bezdušni krvnik i zločinac u naše ime, kazao je.

Mišljenja je da je najveća usluga koju "možemo učiniti generacijama je da prekinemo taj beskrajnu gubitnički niz i da ih lišimo balasta za koji ni na koji način nisu odgovorni".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Da prihvatimo utvrđenu krivičnu odgovornost koja je isključivo individualna. Da jasno označimo nosioce moralne i političke odgovornosti i da time ovo pitanje zauvijek zatvorimo. Da taj poraz preživimo jednom, a ne iznova i iznova 1000 puta. Da jasno razdvojimo dobro od lošeg. Da ne dozvolimo da u istoj ravni budu Živojin Mišić i Ratko Mladić. Da se isto gleda na našu historijsku ulogu u svjetskim ratovima i u ratovima 90-ih. Da sačuvamo od kontaminacije zdravo tkivo našeg identiteta i naše historije, a imamo ga puno. I da prije svega budemo ljudi, kazao je.