Policajcima treba oružje 24 sata, ali... - Trebaju im streljane, teretane, a više od svega kvalitetna obuka!

Policija USK - Umjesto komesara dobiće direktora uprave/
Policija USK-a traži obnavljanje kadra i mnogo bolju opremu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sindikat policije Unsko-sanskog kantona zahtijeva od nadležnih u ovom kantonu tematsku sjednicu Skupštine, a nakon ubistva policajca u Bosanskoj Krupi. Na njoj bi tražili donošenje zakona o zaštiti na radu policijskih službenika, zatim hitnu proceduru nabavki uniformi, opreme i oružja, videonadzor objekata, ali i izmjenu Pravilnika o načinu držanja i nošenja oružja, koje bi nosili i van službe.

Ministar policije Unsko-sanskog kantona Adnan Habibija smatra da je većina njihovih zahtjeva opravdana.

Stanice nisu utvrde

- Mi smo u budžetu obezbijedili sredstva za sve što je neophodno upravi policije, međutim, oni imaju svoju zasebnu službu za javne nabavke. Znači i za uniforme, obuću, municiju, sistem veze, radare i za redovno održavanje, ali sporost se dešava zbog Zakona o javnim nabavkama BiH. Što se tiče njihovog zahtjeva za nošenje oružja van službene dužnosti, to će se procijeniti koliko je svrsishodno. Naravno da neki policajci trebaju nositi oružje kući, ali upitno je trebaju li svi, kazao nam je ministar Habibija.

On smatra da je trenutna sigurnosna situacija stabilna, teroristički akt koji se desio kao izolirani slučaj je priča za sebe, ali generalno stanje se normalizira iako su i dalje pojačane kontrole na ulazima u policijske objekte.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Policajci pored oružja trebaju streljane i teretane, ali više od svega kvalitetnu obuku o primjeni svojih ovlaštenja

Policijske stanice bi mogle imati poseban režim zaštite, međutim, kako nam je ministar rekao, ako bi one postale utvrde, onda bi pogrešna slika bila odaslana javnosti.

Predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH, iskusni bivši policajac MUP-a Kantona Sarajevo u penziji Dragan Mioković smatra da policiji u cijeloj Federaciji trebaju i streljane i teretane, ali ponajviše samopouzdanje u primjeni ovlasti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Dragan Mioković: Personalna odgovornost mora postojati

- Želio bih da se svi sindikati policije založe za raznovrsniju obuku policijskih službenika, da to bude na višem nivou. Moderne obuke o samoodbrani, o primjeni ovlaštenja, od sile, preko palice do upotrebe vatrenog oružja. Raznolika je praksa u policijskim agencijama u Federaciji, ali ja bih se uvijek zalagao da policajac nosi sa sobom službeno oružje, jer je po zakonu policajac ovlašteno lice 24 sata, govori za Oslobođenje Mioković.

Međutim, od smrtonosnog oružja još su važnije spremnost samog policajca, njegove fizičke i psihičke kvalitete.

- Kada je slučaj u Bosanskoj Krupi u pitanju, ključni je prioritet da se ispitaju sve okolnosti. Ja, koji ne znam nikakve pojedinosti, kao policajac u penziji i građanin se pitam da li je došlo vrijeme da nas četrnaestogodišnjaci sa hladnim oružjem ubijaju u policijskim stanicama? Dug prema ubijenom kolegi je rasvjetljavanje svih okolnosti događaja, da se identifikuju slabosti i odgovorne osobe. Nemoguće je da niko ne bude personalno odgovoran, naglasio je Mioković.

On insistira na činjenici da sve policijske agencije u FBiH trebaju objektivno sagledati kvalitet obuke. Među njima, izuzev jedinica za podršku, prosjek je da na godišnjem nivou policajac ispali jedan do dva okvira municije na strelištu, ne više. To, ocjenjuje Mioković, nije dovoljno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bilo je slučajeva da policajac službenim oružjem izvrši i zločin, ali takvima u prvom redu nije ni bilo mjesto u policiji

Potrebe koje ističe Sindikat policije USK-a zapravo su potrebe svih policajaca u Federaciji BiH. Ipak, prof. dr. Nedžad Korajlić, rukovodilac Studija sigurnosti na CEPS-u Kiseljak, podsjeća da ni svi policajci nisu isti.

- Bilo je slučajeva zloupotrebe službenog oružja i od policije, ubistava u porodici i sličnih slučajeva koje smo mogli čitati u medijima. Međutim, kada sigurnosna situacija zahtijeva, kao što je ovaj slučaj u USK-u, policajci kao ovlaštena službena lica 24 sata trebaju nositi službeno oružje. Ako se desi nešto, da su u mogućnosti da reaguju, inače će se povlačiti. Kod konkretnog slučaja ostavimo da unutrašnja istraga utvrdi da li se dobro reagiralo ili nije. U svakom slučaju, mislim da bi trebalo dopustiti policajcima da oružje nose kući, ali ako postoji ikakva naznaka da bi moglo doći do zloupotrebe ili nemarnog korištenja, da se sankcioniše prebacivanjem na dužnosti neovlaštenih službenih lica ili čak neke slučajeve treba otpustiti iz službe. To je ozbiljan posao, koji mora biti praćen strogom disciplinom, kazao nam je profesor Korajlić.

Bitka za društvo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kraju njegova konačna ocjena u datim okolnostima u USK-u je da policajci trebaju van dužnosti nositi službeno oružje. A bitka protiv stanja svijesti koje je izazvalo napad na Policijsku stanicu Bosanska Krupa, kao i onog koje je dovelo do bombaškog napada na PS Bugojno 2010. godine, te još neki drugi manje poznati slučajevi, bitka je za cijelo društvo, ne samo za policiju, poruka je Korajlića.

image

Nedžad Korajlić: Zloupotrebe treba sankcionisati

- Kolege u akademskoj zajednici i moja malenkost radili smo istraživanja i davali preporuke. U većini slučajeva te sigurnosne studije se ne koriste, a ovakvi slučajevi terorizma ozbiljan su problem koji imamo i mi u BiH, zaključuje profesor Korajlić.