Pojedinim političarima ni ljudski život nije svet: Ko blokira uvođenje broja 112 za hitne slučaje u BiH?
Jedan od uslova za dobijanje milijarde eura od Evrope je i uvođenje jedinstvenog broja za hitne slučajeve. Naizgled jednostavno pitanje, ali nije ako se radi o Bosni i Hercegovini. Sujete, uvjetovanja i nadležnosti ne mogu pomiriti političare i olakšati posao službama spašavanja, policiji, hitnoj pomoći, ali i spasiti živote građana.
Gluhi telefoni
Četiri godine su prošle od smrti mladog alpiniste Armina Gazića u ljeto 2020. godine, kada se njegov čamac prevrnuo. Ribar koji je u tom trenutku bio u blizini pokušao je nazvati službu hitne pomoći, vatrogasce, a onda i policiju. Na tri različita broja telefona niko se nije javio. Preko drugih brojeva uspio je dozvati nadležne službe, ali bilo je prekasno. Pitanje koje će ostati neodgovoreno je da li bi šansa za spas bila veća da je postojao jedinstveni broj za hitne situacije - 112.
Milan Jukić, predsjednik UO GSSBiH, kaže da bi jedinstveni broj zasigurno pomogao u pravovremenom djelovanju službi koje su potrebne da izađu na teren.- Desi se situacija gluhih telefona, gdje prebacujemo s jednog poziva na drugi, na taj način pravimo krug i gubi se vrijeme, a to je taj trenutak gdje bi se bolje iskoristilo vrijeme i veliki broj ljudi bi pravovremeno bio spašen, navodi Jukić.
U slučaju nesreće, u većini evropskih zemalja je za pomoć dovoljno nazvati broj 112, bez obzira na to da li je to nadležnost policije, hitne pomoći, vatrogasaca ili ostalih spasilačkih službi. U Bosni i Hercegovini glasovi iz Republike Srpske će to nazvati prebacivanjem nadležnosti s entiteta na državu.
Vahidin Mujić, direktor Federalne uprave policije, za Oslobođenje kaže da kod jedinstvenog broja za hitne situacije ne bi smjelo biti nesporazuma.
Prebacivanje nadležnosti
- Čak sam pročitao u medijima da su neki rekli da je to prenos nadležnosti. Nema tu nikakvog prenosa nadležnosti. To mora biti centralizirano, znači na državnom nivou, jer je tu i direktna komunikacijama sa svim zemljama Evropske unije, naglašava Mujić.
Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA, kaže nam da se radi o apsurdnoj situaciji koja ugrožava živote ljudi.
- Kada se to kod nas dovede u kontekst vječitih političkih podjela, svađa, borbe za nadležnosti, dovedemo se u apsurdnu situaciju da nečiji život može biti ugrožen i da mu se ne može na vrijeme pružiti pomoć, zbog toga što u tom trenutku osobe koje mu trebaju pomoći ne znaju koji od većeg broja dostupnih brojeva trebaju nazvati, što je zaista mimo svih svjetskih i EU standarda. Valjda se neće desiti da se to i dalje blokira, jer je to u interesu bilo kojeg čovjeka koji se nalazi na teritoriju naše države, da ne spominjem i veliki broj turista koji dolaze tu tokom turističke sezone, ističe Mujanović.
Osim što nemamo jedinstven broj za hitne situacije, još kao zemlja nismo uveli ni sistem obavještavanja o nestanku djece Amber Alert, koji bi također ubrzao reakciju u kriznim situacijama.