Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto: Emrić i Mehmedović traže zatvor za direktora SIPA-e

Konferencija za medije poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudina Mehmedovića i Jasmina Emrića/Senad Gubelić
Foto: Senad Gubelić/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zastupnici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić danas su na konferenciji za medije u Sarajevu obavijestili javnost da su Tužilaštvu Bosne i Hercegovine podnijeli krivične prijave protiv direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darka Ćuluma i predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto.

Kako su naveli, konferenciju su sazvali kako bi ukazali na urušavanje državnih institucija, posebno u kontekstu slučaja Ćulum. Prijave su podnijeli zbog, kako tvrde, teških kršenja zakona i pokušaja podrivanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.

U prijavi protiv Darka Ćuluma navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više teških krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršenje odluka najviših sudskih institucija te zloupotrebu službenog položaja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mehmedović je istakao da je Ćulum svjesno i s umišljajem prestao obavljati funkciju direktora SIPA-e, te da je time počinio krivično djelo. Naglašava se da je odbio postupiti po nalogu Suda BiH za hapšenje osumnjičenih za napad na ustavni poredak, te da je, po zahtjevu tada osumnjičenog predsjednika RS-a Milorada Dodika, napustio SIPA-u i postao savjetnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS.

Zastupnici tvrde da je Ćulum ostavio državnu sigurnosnu agenciju bez rukovodstva u momentima ozbiljne prijetnje po ustavni poredak BiH, te da se nakon gotovo četiri mjeseca pokušao nezakonito vratiti na direktorsku poziciju, iako mu je radni odnos prestao 18. marta 2025. godine.

Zbog svega navedenog, Mehmedović i Emrić zahtijevaju od Tužilaštva BiH da predloži Sudu BiH mjere pritvora ili zabrane za Ćuluma, uključujući zabranu ulaska u prostorije SIPA-e i komunikacije sa službenicima i osumnjičenima u vezi s napadom na ustavni poredak.

U drugoj prijavi, Borjana Krišto se tereti za zloupotrebu službenog položaja jer nije pokrenula postupak razrješenja Ćuluma sa pozicije direktora SIPA-e, iako je bila upoznata s njegovom ostavkom i nezakonitim djelovanjem. Također, navodi se da nije poduzela nijednu zakonsku mjeru kako bi spriječila njegovo nelegitimno vršenje funkcije.

Mehmedović i Emrić su istakli da je Krišto prekršila Zakon o Vijeću ministara BiH jer nije, u zakonskom roku od 15 dana, predložila novog ministra sigurnosti nakon ostavke Nenada Nešića. Dodali su da taj prijedlog još nije dostavljen, iako je prošlo više od pola godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetili su da je Predstavnički dom na sjednici 15. maja 2025. godine usvojio zaključak kojim se zahtijeva od Krišto da postupi po zakonu, a pet šefova klubova je još u martu predložilo Nebojšu Vukanovića za novog ministra.

Navode i da je ignorisanjem zakona i parlamentarne odluke, Krišto pokušala zaštititi političke dogovore sa SNSD-om, čime je, kako tvrde, prekršila zakon i narušila temelje demokratskog sistema u kojem izvršna vlast odgovara zakonodavnoj.

Na kraju, Mehmedović i Emrić poručuju da će insistirati na procesuiranju podnesenih prijava, naglašavajući da rušenje vladavine prava i ignorisanje sudskih odluka predstavljaju ozbiljna krivična djela.

„Dosta je bilo nekažnjenosti. Borba za državu podrazumijeva i borbu protiv onih koji je iznutra urušavaju“, poručili su.