Počinjemo ličiti na afričke države: Zašto dolaze novi ulagači u BiH
Oštra retorika ovdašnjih političara tjera investitore. Teško je pobrojati i sve ostale razloge zbog kojih nas ulagači zaobilaze. Brojne su prepreke i manjkavosti. Bosna i Hercegovina je relativno malo tržište, pa još i rascjepkano i komplikovano. I korupcija uzima danak.
Na lošem glasu
- Uslovi poslovanja nisu dobri ni za domaće kompanije. Zapošljavanje radnika je skupo, odnosno trošak rada je jako visok. Onda administracija - sporo se reaguje na zahtjeve investitora kada se, recimo, radi o izdavanju dozvola raznih vrsta... Novi primjer - prekid pruge u Jablanici nanosi veliku štetu kompanijama, pokazalo se da se investitori čak ni u takvim situacijama ne mogu osloniti na vlasti, da će biti prepušteni sami sebi i da mogu trpjeti ogromne gubitke bez da je ikoga za to briga i da iko za to odgovara, kaže za Oslobođenje ekonomista Igor Gavran.
Godinama nas bije loš glas. Novac ne ide tamo gdje se opire reformama, a ni u birokratske labirinte. Da bi uspjeli, investitori moraju prevladati značajne izazove. Na našu sreću, ima i takvih. Onih koji za sada opstaju i ostaju u BiH.
Marko Kubatlija, v. d. direktora Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) je za naš list ranije istakao da imamo strane investitore koji uspješno posluju u našoj zemlji dugi niz godina.
- Nastavljaju s reinvesticijama, šire proizvodne kapacitete, zapošljavaju nove radnike. Najvažnije je da nikada nijedan ozbiljniji investitor koji je došao nije napustio BiH, poručio je Kubatlija.
Ako je već tako, trebali bismo se pobrinuti da investitori budu zadovoljni, jer su, zapravo, oni najbolja reklama našoj zemlji.
- Ne dolazi novi novac, već se investira ono što je zarađeno u BiH. U posljednje vrijeme mi, nažalost, privlačimo strane investitore, a to je aktualno i u Srbiji, zbog korištenja prirodnih resursa, odnosno rudarenja. Lijepo je govoriti o nekim iznosima novca koji su uloženi, ali činjenica je da samo najnesretnije države u svijetu, poput nekih afričkih, privlače ulagače koji izvlače njihova rudna bogatstva bez bilo kakve proizvodnje i prerade... U tom smislu jesmo atraktivni i bojim se da možemo očekivati još više interesa, ali bolje je da ga ne bude. Za one prave, korisne investicije smo vrlo neatraktivni, cijeni Gavran.
FIPA je uručila plakete najznačajnijim stranim investitorima u BiH. Za ovu godinu, 12 kompanija je primilo plaketu za postignute rezultate u poslovanju. Među njima su investitori iz Velike Britanije, Austrije, Francuske, Njemačke... Do sada su uložili 365 miliona KM, a zapošljavaju 3.766 radnika u BiH.
- Mi smo u svojoj domovini robovi zakona koji se prave da bi štimali šačici ljudi, onima koji su vrlo bliski politici. Što bi investitor došao u BiH kada postoje druge zemlje u kojima političari razmišljaju o dobrobiti i zemlje i građana, imaju dugoročan cilj, a ne samo ciljeve koje planiraju ostvariti za svoga mandata... Čak i ovi strani investitori što su tu, vrlo je diskutabilno kako su i zbog čega došli?! Ne treba površno gledati, došao investitor, super, nego zašto je tu?!, skreće pažnju Sanel Halilbegović, profesor Internacionalnog Burch univerziteta.
Rijetka roba
Ekonomista Zoran Pavlović nam kaže kako investitori nisu komforni da novac ulože u BiH.
- Ne nalaze sigurnost. Poslovna klima je složena, ali rešiva. Što se tiče političkog ambijenta, tu je situacija takva da se ja pitam koliko hrabrosti mora imati strani investitor da bi došao u BiH?! Ovde se malo vodi računa o investicijama, kreiranju novih radnih mesta, a politička nestabilnost tera naše ljude u inostranstvo. Tako da nemamo dovoljno radnika za potencijalna nova radna mesta. Ne razumemo da je investitor retka roba, poručio je Pavlović.