Plin ćemo platiti preko Turske? - Ekonomski stručnjaci: "Moramo hitno izgraditi južnu interkonekciju"
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije ruskoj banci Gazprom. Novi set sankcija usmjeren je na ruski finansijski sektor i njenu sposobnost da finansira rat s Ukrajinom. Cijela Evropa, ali i BiH sada je u problemu. Kako će plaćati plin?
Gazprom banka je treća najveća banka u Rusiji, a Gazprom, kao najveći izvoznik prirodnog gasa, koristi svoju banku za naplatu prodatog energenta. Nove američke sankcije znače da Gazprom banka ne može uopšte da procesuira transakcije. Stručnjaci tvrde da dostava plina nije upitna.
Razrađen plan
- BiH ima samo jedan pravac snabdijevanja plinom i to je sada turski tok. Uvoznik za plin je kompanija Energoinvest koja uredno servisira i plaća transakciju plina i mislim da će se to ubuduće, bez obzira na uvedene sankcije, moći realizovati putem banaka iz Turske, Azerbejdžana, sa kojim Energoinvest ima razrađen plan i saradnju, rekao nam je ekonomski stručnjak Edhem Bičakčić.
Direktor Energoinvesta je prije nekoliko dana rekao da se mora razmišljati o alternativnom načinu snabdijevanja.
- U vezi sa sankcijama OFAC-a možemo istaći samo da su naši pravni i stručni timovi uzeli to u razmatranje. S druge strane, i ovaj događaj govori o našoj energetskoj ovisnosti i vrlo suženim mogućnostima djelovanja, s obzirom na nepostojanje alternative i ukazuje na bitnost realizacije projekta južne interkonekcije. Realizacija projekta južna interkonekcija je trebala početi, ne danas ili sutra, već jučer, smatra Mirza Ustamujić.
Ekonomski stručnjaci poručuju da se način plaćanja uvijek može pronaći.
- Očigledno je da će Gazprom morati ustanoviti neke druge račune ili neku drugu banku preko koje će da radi. To što rade SAD, odnosno Ministarstvo finansija je dodatni pritisak koji se vrši na Rusiju u sklopu svih ovih sankcija i mislim da je normalno očekivati da će se dobiti mogućnost da se gas plaća i na drugi način, preko posrednika ili preko druge banke, govori nam Zoran Pavlović, ekonomski stručnjak.
I ekonomistkinja Svetlana Cenić kaže da će se svakako naći modus da se plin plati.
- SAD su dale za deset finansijskih institucija mogućnost da rade do 30. aprila naredne godine. Moguće je da se kao izuzeće pojavi ta ista banka. No, i bez toga naći će se način za plaćanje, nije to jedina banka preko koje se plin može platiti i druga stvar - ne tiče se to samo BiH, nego mnogo značajnih i uticajnijih zemalja. Ako one nađu način, BiH će slijediti taj put i BiH neće ostati bez plina, napominje Cenić.
Mnoge članice EU, poput Francuske i Njemačke, rekle su da više neće kupovati ruski gas, ali stav Slovačke, Mađarske i Austrije, koje imaju bliže veze s Moskvom, dovodi u pitanje zajednički pristup Unije. Energetski stručnjak Nihad Harbaš smatra da BiH neće biti ugrožena.
Budućnost EU
- Kako EU vrši pritisak na Rusiju, tako i oni to isto pokušavaju. Međutim, već dvije godine su fokus Rusije druga tržišta, pokazalo se to i po nafti i gasu, pogotovo Azija, Afrika, čak i Južna Amerika. Rusija širi svoja tržišta. Budućnost EU je, vidjeli smo i na Berlinskom kongresu, da zaoštri sankcije. A pitanje je i šta će se desiti kada nova američka administracija dođe na vlast. Mislim da će se ići na smirivanje situacije, ocjenjuje Harbaš.
Zemlje koje i dalje kupuju ruski gas tvrde da je to najekonomičnije gorivo. Podsjećamo da prema pravilima OFAC-a mogu biti sankcionisani svi koji sarađuju sa Gazprom bankom.