Plan firmi bliskih Dodiku je propao: Ugašeni im svi zamjenski računi, desetine radnika ostalo bez posla
Firmama Invictus Technology Group i Elpring, koje su nastale nakon uvođenja sankcija članicama Infinity grupacije, ugašeni su svi računi u bankama. Nakon što je polovinom juna Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) stavila na crnu listu Infinity grupu i njene članice te kompaniju Sirius, banke su počele da im gase račune.
Vlasnik Infinity grupe Đorđe Đurić, koji je i sam stavljen na crnu listu, povukao se iz vlasništva, a čelni ljudi grupacije su krenuli u osnivanje novih firmi. Tako je na temeljima Infinity grupe i Prointera nastao Invictus, dok se Kaldera pripojila Elpringu, koji su osnovali njeni rukovodeći radnici.
Krive im banke
Plan novih firmi je bio da nastave tamo gdje su sankcionisane stale, ali u tome nisu uspjele, jer su banke vrlo brzo odustale od saradnje sa njima. Invictus je od osnivanja krajem jula uspio da otvori svega dva računa i to u jednoj banci u FBiH. Krajem prošle sedmice ti računi su mu ugašeni, tako da trenutno ova kompanija nema nijedan aktivni račun.
- Tokom posljednja dva mjeseca činili smo dodatne napore da kod banaka probudimo osjećaj odgovornosti i poštovanja zakona kojim bi se stvorio prostor za nesmetano poslovanje. Nažalost, i ovi pokušaji na kraju se nisu pokazali uspješnim, a sada je ugašen i jedini račun koji je na Invictus Technology Group bio otvoren, kazali su u ovoj kompaniji.
- U takvoj situaciji smo ostavljeni bez prave alternative, zbog čega smo bili prinuđeni da aktiviramo ranije najavljeni proces značajnijeg smanjenja broja radnika u našoj kompaniji. Sa 94 zaposlena smo prošle sedmice morali da raskinemo radni odnos, a i preostalim radnicima ćemo morati da zahvalimo na saradnji u narednim mjesecima. Učinićemo sve da obaveze prema zaposlenima ispoštujemo u skladu sa ugovorima i svim propisima, poručili su iz Invictusa.
Iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske, sa druge strane, do dana današnjeg nisu rekli niti jedno slovo o ovom “predmetu”. Krajem prošle sedmice svi računi ugašeni su i novoosnovanom Elpringu, kome se nakon sankcija pripojila Kaldera. S druge strane, Nimbus, koji je nastao spajanjem sa Siriusom 2010, trenutno ima jedan aktivan račun, dok Video Audio Media, koji su osnovali radnici K-2, odnosno ATV-a, ima aktivna dva računa.
Pod sankcijama OFAC-a našli su se Sirius 2010, te Infinity International Group i njene članice - Prointer ITSS, medijska kuća Una World, Infinity Media, zatim K-2 Audio Company, na koju je prebačena ranije sankcionisana Alternativna televizija, te Kaldera Company.
Na listu su stavljeni i vlasnik Infinity International Group Đorđe Đurić, te direktor Kaldera Company Milenko Čičić. OFAC je tada saopštio da su ove firme sankcionisane jer su bile dio mreže koja obezbjeđuje značajne izvore prihoda za predsjednika RS-a Milorada Dodika i njegovu porodicu.
IRB se preispituje
Velikih problema imali su i radnici UNA TV kojima nije bila isplaćena posljednja plata i koji nisu mogli da se prijave na Zavod za zapošljavanje. Uplata je legla nakon što su mediji, prije svih poslovni portal Capital, objavili priču da je bivšim radnicima istekao otkazni rok, a da im nije isplaćena obećana plata za avgust, zbog čega nisu mogli skupiti tri posljednje platne liste i ostvariti pravo na naknadu sa biroa.
Prethodno su svi radnici potpisali ugovore o otkazu, s tim da su zaposleni u Sarajevu ostvarili pravo na otkazni rok od mjesec, a u Banjoj Luci od dva mjeseca zbog različitih zakonskih rješenja. UNA je prva firma koja je ugašena nakon uvođenja sankcija brojnim kompanijama u Republici Srpskoj.
Nakon što su sve ove kompanije učvršćene na crnu listu Ministarstva finansija SAD-a, u Narodnoj skupštini Republike Srpske promijenjen je set zakona koji je Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske trebao da omogući unutrašnji platni promet. To se još nije desilo. Iz IRB-a kažu da se rade pregled i ocjena usaglašenosti postojećeg sa modelom koji bi sadržao platni promet i uvođenje depozitarnih poslova.- IRB se, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o IRB-u RS-a, nalazi u fazi sveobuhvatnog pregleda i ocjene usaglašenosti postojećeg modela poslovanja sa formalnim i tehničkim uslovima čije ispunjavanje prethodi uspostavljanju sistema platnog prometa, kao i uvođenju depozitarnih poslova u finansijsku ponudu IRB-a RS-a, naveli su iz ove institucije.
Podsjećamo, Narodna skupština RS-a je početkom jula izmijenila više zakona kako bi se IRB-u omogućilo obavljanje unutrašnjeg platnog prometa i primanja depozita. U pitanju je, kako je navedeno, veoma obiman, složen i dugotrajan proces koji, osim angažmana IRB-a, prvenstveno podrazumijeva i angažovanje institucija koje se bave nadzorom i regulisanjem poslova platnog prometa.