Pitali smo bh. građane: Jesmo li pobijedili fašizam? - "Vidite i sami kakva je situacija"

Ilustracije Dan državnosti Bosne i Hercegovine 25 Novembar. Ferhadija i Titova/Senad Gubelić
Titova ulica i Vječna vatra: Nekad se bolje živjelo/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dan pobjede nad fašizmom proslavlja se i 8. i 9. maja, dok se drugi datum slavi i kao Dan Evrope. Davne 1945. godine Njemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju i nakon više od 50 miliona mrtvih i 35 miliona ranjenih okrenula je novi list. Od tada je prošlo 79 godina.

Važno je podsjećati na 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom, obilježavati, ali ne slaviti, stav je Saveza antifašista u BiH. Njegov predsjednik Sead Đulić smatra da današnja Evropa nema pravo da slavi pobjedu nad fašizmom jer je dozvolila da je uhvati fašizacija, kao i naše prostore.

- Klice fašizma su ostale. Ali, najgori su konvertiti, oni koji su se od najžešćih, najodanijih komunista i pobornika socijalističkog sistema okrenuli i postali nacionalisti, koji su zbog tolike mržnje prešli u neofašizam, upozorio je nedavno u Oslobođenju Đulić.

A šta o svemu misle naši sugrađani, da li smo uspjeli pobijediti fašizam ili se i danas nadamo da će dobro nekada pobijediti zlo?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sabaheta Ćosović, Sarajevo

- Mislim da nismo i nećemo u skorije vrijeme. Zbog naših političara. Kao što možete vidjeti po njihovim izjavama i oglašavanjima iz svih stranaka, iz svih religija. Bilo bi bolje kada bismo promijenili političare, ali kako? Oni zauzimaju sve i ne daju preda se.

image

Sabaheta Ćosović: foto/Damir Deljo

Džemal Bašić, Sarajevo

- Mislim da jesmo, kako da nismo, ali to da li se povratio fašizam, to da, zbog politike koja je sada na vlasti. Ustvari, fašizam se rehabilitovao. Potreban je mir i samo mir, da se jednom već priznaju zločini što u Bosni, što u svijetu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Džemal Bašić/Damir Deljo

Sabir Omerović, Sarajevo

- Ne bi se reklo da smo pobijedili, vidite i sami kakva je situacija. Prije je bilo mnogo bolje, sve veselije, sve zdravije, ovo danas... ne možete vidjeti nikoga da se smije, svi negdje žure. Da bismo pobijedili fašizam, potrebna je ljubav i da poštujemo jedni druge. To je najvažnije, bez toga nema ništa, a vjerujte, toga je tako malo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Sabir Omerović: foto/Damir Deljo

Sabrina Beširović, Sarajevo

- Ni govora! Naravno da nismo. Ja nemam način na koji bismo ga mogli pobijediti, a voljela bih da ga imam ili da ga znam. Radim u obrazovanju, pa i mogu vidjeti kako je sve gore i gore. Žao mi je. Mi nismo tako odgajani... Mislili smo i 1991. godine da je totalna politička promjena, mir i ljubav, da se ovdje ništa neće i ne može dogoditi, a dogodilo se, pa sam zbog toga skeptična.

image

Sabrina Beširović: foto /Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izet Jelić, Sarajevo

- Nismo pobijedili, možete vidjeti i po izjavama koje pristižu, ovaj govor mržnje ne vodi ničemu, to je nevjerovatno... Postoji samo jedan uslov, da se među političkim elitama napravi zajednički konsenzus i da ustanove šta im je zajednički interes. Dokle god su interesi različiti, nema ništa od toga. Sve je moguće sa razumom i razgovorom, ništa emocije, samo kompromis. Mi ne možemo bez njega, jer u takvom položaju živimo.

image

Izet Jelić: foto/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nedžad Glibo, Zenica

- U principu, fašizam nije pobijeđen. On je samo nekako stavljen u drugi plan i dosad vješto kontrolisan. Ukoliko mu se pruži prilika, on će isplivati. Dok je pod kontrolom, i dobro je. Ako ga pustimo, brzo će se svi uvjeriti da nije pobijeđen.

image

Nedžad Glibo/Mirza Dajić

Sead Ćerimović, Zenica

- Boga mi, nije. Dovoljno je vidjeti navijačke skupine u Mostaru. To nije navijanje. Svodi se sve na nacionalnu osnovu. Doći s pištoljima jedni drugima na utakmicu i uzimati transparente... Bio sam prije rata vođa navijača u Zenici, nikad toga nije bilo. Dolazili su Zvezda, Partizan, Hajduk, Dinamo... Kad se završi utakmica, svakome je potaman. Bojim se da će još dugo trajati ovakvo stanje.

image

Sead Ćerimović/Mirza Dajić

Alen Šehić, Ključ

- Fašizam nije, nažalost, do kraja pobijeđen ni četrdesetih godina, što se nama desilo. Isto se to pokazalo i devedesetih. A danas je fašizam ponovo u nekoj ekspanziji. Kod nas je on, naravno, u konstantnom usponu ali, nažalost, i u demokratskoj Evropi.

image

Alen Šehić, Ključ/

Darko Savić, Banja Luka

- U određenom istorijskom periodu fašizam je pobijeđen u prošlom vijeku, ali njegovo sjeme se i dalje može prepoznati i u 21. stoljeću. Ono što je loše u fašizmu, jeste da ono nije poteklo od naroda.

image

Darko Savić/

Boban Kaluđer, Banja Luka

- Fašizam, nažalost, nije pobijeđen. Možda se nekome učinilo da jeste, ali svakog dana svjedočimo da se nije desilo tako. Potrebno je još mnogo truda da se fašizam pobijedi.

image

Boban Kaluđer/