Penzioneri traže povećanje penzija, a ne jednokratnu pomoć: Omjer niži od 60:40 ne dolazi u obzir

Foto: Senad Gubelić/Oslobođenje
Penzioneri u našoj zemlji najugroženija su kategorija stanovništva. Penzije nisu dovoljne da pokriju ni osnovne troškove, a cijene hrane, lijekova i režija svakodnevno rastu. A da bi jedan penzioner preživio mjesec, potrebna mu je magija. Savez udruženja penzionera/umirovljenika u Federaciji BiH već duže vrijeme traži da se problemi najmasovnije populacije sistemski riješe.
Formula usklađivanja
Član 79. Zakona o PIO/MIO se odnosi na redovno usklađivanje penzija, a u njemu je navedeno da se penzije usklađuju 15. aprila svake godine na način da se usklađivanje vrši u visini zbira 50 posto rasta potrošačkih cijena i 50 rasta bruto domaćeg proizvoda u FBiH. Ovogodišnje redovno usklađivanje iznosilo je 4,49 posto, što je izazvalo ogromno nezadovoljstvo penzionera u FBiH. Zatražili su od Vlade vanredno usklađivanje, jer bi i izmjene formule za redovno usklađivanje penzija imale utjecaja tek od naredne godine. Penzioneri zahtijevaju izmjenu formule za redovno usklađivanje, te da se umjesto BDP-a računa rast prosječne plate u FBiH i indeks troškova života. Traže da taj omjer bude 70:30, a zasigurno neće pristati na onaj ispod 60:40. Traže i izmjenu člana 80, koji se odnosi na vanredno usklađivanje penzija.
A položaj i status penzionera bili su na dnevnom redu i jučerašnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Prema ranijem dogovoru, materijale za sjednicu pripremilo je federalno Ministarstvo rada i socijalne politike na čijem čelu je Adnan Delić. U dostupnim materijalima navedene su i projekcije rashoda za penzije za period 2026-2034. u zavisnosti od formula za usklađivanje penzija. Ukoliko bi se penzije usklađivale po principu 50 posto BDP-a i 50 posto CPI-ja, u 2026. bi usklađivanje iznosilo 9,5 posto. Ako bi se usklađivanje vršilo na osnovu formule 55 posto plate i 45 posto CPI-ja, usklađivanje bi iznosilo 11,33 posto, a u omjeru 60 posto plate i 40 posto CPI-ja usklađivanje bi iznosilo 11,6 posto.
“Ovo dovoljno ukazuje na izrazito negativne finansijske efekte postojanja zakonske mogućnosti vanrednog usklađivanja na ukupne rashode penzijskog sistema i iskrivljuje sliku formule za redovno usklađivanje penzije. Zbog svega, nameće se nužnost ukidanja zakonske mogućnosti vanrednog usklađivanja penzija”, navedeno je u materijalu.
Dan uoči sjednice Predstavničkog doma PFBiH zasjedao je Odbor za finansijsku i ekonomsku politiku ovog doma. Razmatrala se i Informacija o stanju u penzionom sistemu FBiH, te su donesena četiri zaključka. U jednom se od Vlade FBiH, odnosno resornog ministarstva, traži diferenciranje platnih razreda stope minimalnih penzija u roku od 30 dana. Također, Odbor traži od Vlade FBiH izmjenu formule usklađivanja penzija na način da se uvede prosječna plaća kao glavni indikator za usklađivanje umjesto BDP-a, u roku od 30 dana.
A Vlada FBiH jučer je usvojila Odluku o jednokratnoj pomoći penzionerima. Uvedeni su platni razredi, pa će penzioneri sa najnižom penzijom dobiti pomoć od 250, a oni sa penzijom do 1.500 KM dobiće 100 KM. Premijer Nermin Nikšić je, prilikom najave Odluke, istakao da je to znak konkretne podrške najugroženijim kategorijama građana u uslovima rasta životnih troškova. Naglasio je da Odluka dolazi nakon kontinuiranog praćenja socioekonomskih prilika i brojnih razgovora sa predstavnicima Saveza udruženja penzionera, koji su ukazivali na rastuće potrebe ove populacije.
- Svjesni smo da su penzioneri među najosjetljivijim članovima društva. Dok radimo na dugoročnim reformama, ne želimo zanemariti ni hitne potrebe. Ova mjera dolazi u pravo vrijeme, poručio je Nikšić.
Ranije je najavio da će u saradnji sa udruženjima penzionera nastojati doći do potrebnih zakonskih izmjena. Ministar Adnan Delić naglasio je da je pomoć pažljivo osmišljena u skladu s realnim fiskalnim mogućnostima. Isplata pomoći će biti realizovana prilikom isplata penzija početkom augusta.
U međuvremenu, Klub poslanika SDA uputio je zvaničan prijedlog kojim se od Vlade FBiH traži da u hitnoj proceduri pokrene rebalans budžeta za 2025, kako bi se osiguralo 314 miliona KM za vanredno usklađivanje penzija i isplatu pomoći penzionerima. Tom mjerom, kako su utvrdili, svakom penzioneru bi se moglo isplatiti prosječno 700 KM. Iz Kluba SDP-a BiH poručili su da će aktuelna Vlada, uzimajući u obzir prošlogodišnjih 511 miliona KM, zajedno sa ovom godinom i 350 miliona KM prema penzionerima, isplatiti dodatni 861 milion KM.
“Dodatno, na prethodni iznos, dužni smo zbog javnosti naglasiti da je prošle godine isplaćeno 40 miliona KM jednokratne pomoći, što uz najavljenih 70 miliona čini ukupno 110 miliona KM”, poručili su iz Kluba poslanika SDP-a BiH.
Naglasili su da se “predstavnici stranke, koja je i radnike i penzionere prodala za kredit MMF-u donoseći zakone koji su radnike otjerali, a penzionere zaledili u penzionersko siromaštvo, treba da sakriju u mišiju rupu, umjesto što daju nebulozne prijedloge koji nemaju nikakvu matematičku osnovu u fiskalnom kapacitetu”.
“Vlada FBiH intenzivno radi sa predstavnicima penzionera na izmjenama sramotnog SDA penzionerskog zakona, koji je jedini krivac zašto penzioneri danas teško žive”, odgovor je poslanika SDP-a BiH.
Predsjednik Upravnog odbora Saveza penzionera ZDK-a i član UO Saveza udruženja penzionera FBiH Mustafa Trakić ističe da bi bili mnogo zadovoljniji da se 70 miliona jednokratne pomoći pretvorilo u procenat za povećanje penzija. Jer će ovakva odluka, smatra Trakić, najveće probleme stvoriti u udruženjima penzionera. Podsjeća i da je UO Saveza penzionera ZDK-a nedavno održao sjednicu na kojoj je traženo da se pokuša ishodovati vanredno povećanje penzija u 2025. Odgovora nije bilo.
Sistemske promjene
- Tražimo da se redovno usklađivanje vrši prema rastu prosječnog ličnog dohotka i tri indeksa iz troškova života (lijekovi, hrana i režije). Rekli smo da nećemo apsolutno razmatrati ni pristati na niži procenat od onog u omjeru 60:40, znači, 60 posto rast prosječnog ličnog dohotka u FBiH i 40 posto troškovi života, kaže Trakić i dodaje da su penzioneri, ipak, uvijek optimisti.
Svjesni su da Parlament donosi i mijenja zakone, te da Vlada FBiH samostalno to ne može uraditi.
Ministar Delić je rekao da je stanje Federalnog penzionog fonda (PIO/MIO) trenutno stabilno i da se nada će tako i ostati. Neophodno je uraditi sistemske i dugoročne promjene kako bi se popravilo stanje penzionera. Istakao je da je njegov i stav resornog ministarstva takav da trebaju uvažiti zahtjeve penzionera kada je riječ o novoj formuli.
- Zahtjev penzionera za usklađivanje penzija je bio nerealan omjer u ovom trenutku - 70:30, naglasio je Delić i dodao da je ocijenjen kao trenutno fiskalno neodrživ, te da se razmatra kompromisni model 60:40.
Dnevnik O kanala pogledajte u nastavku: