Pavlović: "Ovo što je Vlada FBiH uradila najgora je opcija" - Evo koje su grane najugroženije

Otišli preko noći, radnicima umjesto plata nudili mašine/Ilustracija/
Jedna od najugroženijih industrija je tekstilna
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Teško je reći da postoji biznis-grana, posebno proizvodnja koja neće biti ugrožena povećanjem ionako velikih doprinosa na plaće radnika u Federaciji BiH, nakon što je Vlada Federacije BiH donijela odluku da poveća minimalnu plaću na 1.000 KM.

Diferencirana stopa

Međutim, najugroženije grane će biti tekstil, koža, obuća, ali i mali biznisi kojih je veliki broj u Federaciji BiH. Iako je sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH bila zakazana za ponedjeljak, ona je prolongirana na zahtjev Vlade FBiH za srijedu.

- Vlada je tražila da pomjerimo sjednicu zbog budžeta i plana koji pravi kako bi olakšala privredi, potvrdio je za Oslobođenje Safudin Čengić, predsjednik ESV-a FBiH.

Poslodavci insistiraju na tome da im se doprinosi smanje ili bar dijelom refundiraju, a da li će se to desiti i hoće li Vlada ispoštovati obećano, znaće se u srijedu. Ekonomisti smatraju da je Vlada prije nekoliko mjeseci trebala da obavijesti javnost o namjeri da poveća minimalac.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zlatibor Kojčić, predsjednik Sindikata tekstila, kože, obuće i gume FBiH, za Oslobođenje ističe da radnici neće ostati bez posla.

- Razgovarao sam sa menadžerima iz fabrike Kula Gradačac i oni su mi rekli da neće otpuštati radnike, jer je teško naći zamjenu i pored toga što su im neki dogovori već propali, objašnjava Kojčić.

Najugroženije grane tekstil, koža, obuća, te mali biznisi ne mogu podići cijene proizvoda preko noći

Dodaje da tekstilna industrija ima zakon koji forsira regresiranu uplatu doprinosa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Bilo je 940 prošle godine, neka se poveća deset posto, to bi bilo 1.100 KM. E sad, na to 1.100 KM poslodavci uplaćuju 50 posto, prošle godine je bila 580 KM ta diferencirana stopa, a sad će biti oko 620 KM doprinosa. Govore da im je to puno, ali ne znam šta je njima, kazao je Kojčić.

Dodaje da neće da bude crni gavran, ali da misli da će poslodavci nastojati na sve moguće načine da im se porezi i doprinosi smanje ne samo na tekstilnu industriju nego i za sve ostalo. Ostaje nam srijeda kada će Vlada saopštiti plan, jer je sjednica ESV-a pomjerena.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, za Oslobođenje ističe da u BiH nema visoke tehnologije u proizvodnim procesima, te da je najveći broj radnih mjesta u nisko profitnim sektorima, od prerade drveta, rudarenja, doradnih poslova na tekstilu, koži, obući, do namještaja...

- To su sve radno-intenzivne djelatnosti koje su niske profitabilnosti, malih zarada. Pogotovo je problem što su to sektori koji uglavnom rade za inostrano tržište, a to znači da se posao za sljedeću godinu dogovara u prethodnoj, kako bi dobavljači koji obezbjeđuju sirovinu ili domaći proizvođači koji nabavljaju sirovinu mogli da pripreme proizvodnju. Proizvodnja nije stvar koja se može danas pokrenuti i sutra zaustaviti, napominje Pavlović.

Loše iskustvo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Smatra da je donošenje bilo kakve odluke takve vrste na kraju kalendarske godine pogubno i komplikovano, gotovo nemoguće ispoštovati u tim sektorima, jer su to poslovi koji su strogo normirani, a cijena troškova rada i električne energije se određuje na bazi konkretnog proizvoda koji se isporučuje.

- Tako da ne možete vi kao proizvođač reći sad smo poskupili rad, pa ćemo vam podići cijenu usluge i cijenu proizvoda koji isporučujemo. To je nemoguće. Ono što je Vlada mogla da uradi, to je da u julu najavi da će od januara sljedeće godine biti takva situacija, pa ko može da se pripremi, a ko ne može, neka ne pravi nove ugovore. Ovo što je Vlada uradila najgora je moguća opcija koja je pokazala loše rezultate i loše iskustvo u RS-u, gdje su minimalce sa 700 podigli na 900 KM, pa se desilo da su neki doradni kapaciteti zatvoreni, jer nisu mogli da plate tu razliku koja se morala obezbijediti za potrebe povećanja troškova rada, kazao je Pavlović.