Parlamentarci na raskrsnici: Šansa za spas TV kuća ili nastavak enormnih gubitaka

TV kuće u BiH trpe mjesecima enormne gubitke od marketinškog kolača
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine danas je pred državnim poslanicima. Predlagač je Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma. Ukoliko Prijedlog prođe kompletnu proceduru, konačno bi trebao biti riješen problem mjerenja gledanosti.
Osiguranje neovisnosti
Podsjećamo, nakon što je Institut za mjeriteljstvo BiH sa Milicom Ristović-Krstić na čelu usvojio novi Pravilnik za mjerila gledanosti (peoplemeter) 2023, TV kuće su ostale bez podataka o gledanosti. Ristović-Krstić je negirala da su izmjene Pravilnika pogodovale kompaniji koja se dovodi u vezi Igorom Dodikom, sinom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. U međuvremenu, Sud BiH je ukinuo sporni pravilnik, nastao je vakuum, a gledanost se i dalje ne mjeri. TV kuće trpe enorme gubitke.
Ermina Salkičević-Dizdarević, druga zamjenica predsjedavajućeg Komisije za borbu protiv korupcije i državna poslanica SDP-a, objašnjava da mjerenje gledanosti ni u jednoj državi nije pod vladinim sektorom, jer ta oblast treba da osigura potpunu neovisnost TV kuća koje vrše produkciju. U svijetu i u EU mjerenje gledanosti osigurano je putem medijske industrije.
- Takva regulacija treba biti i u BiH, a ne na način da se neka državna agencija bavi mjerenjem gledanosti, kaže naša sagovornica.
I Savjet za mjeriteljstvo ima precizno definisanu ulogu i kroz važeći Zakon o mjeriteljstvu, ali se ona nije poštovala u radu Instituta. Kao rezultat toga, donesen je i sporni pravilnik.
- Ogromna doza samostalnosti u radu Instituta bez kontrole ili konsultacija Savjeta dovela je do toga da se u život pustio pravilnik koji je preferirao određenu grupu ili jednu kompaniju, ističe naša sagovornica.
- Očekujem da ćemo u ponedjeljak (danas, op. a) imati slavlje demokratije. Za svakoga ko ne podrži Prijedlog, imam pravo da vjerujem da ima skrivene namjere, ističe Salkičević-Dizdarević.
Safet Kešo, član Komisije i državni poslanik SDA, kaže da se Komisija pojavljuje kao zakonit predlagač zbog toga što VMBiH nije izvršio nalog Predstavničkog doma.
- Jasnije smo definirali i poziciju Savjeta za mjeriteljstvo. Eksplicitno smo naveli i da mjerenje gledanosti ne spada u oblast zakonskog mjeriteljstva. To je tako svugdje u svijetu, a u Evropi prema kojoj se ravnamo posebno. Bilo je pritisaka s raznih strana, pogotovo sa strane ljudi koji su povezani sa SNSD-om i direktoricom na čelu Instituta, ali smo odbacili sve te napade, primjedbe i poslušali struku. Ovo što sad imamo je neodrživo, napravilo je veliku štetu medijima, ističe Kešo.
Mogućnost opstrukcije
Gotovo je siguran da će Prijedlog zakona dobiti podršku na današnjoj sjednici Predstavničkog doma.
- U Domu naroda, zbog ukupnih događanja, moguće je da dođe ponovo do nekih opstrukcija. Ali, vidjet ćemo. Ne mislim da je ovo tema na kojoj bi trebali ugrožavati kvorum. Ovo je izuzetno bitna oblast koja se mora urediti. Ali, ako povežemo dva detalja - da je na čelu ovog Instituta SNSD-ov kadar, te da su odbili na sjednici VMBiH da izvrše nalog Predstavničkog doma - onda nije isključena ni mogućnost opstrukcije putem dovođenja u pitanje kvoruma u Domu naroda, zaključuje Kešo.