Parlament bez većine, građani bez rješenja: Poskupljenja rastu, vlast se raspada

Poslanici u augustu idu na godišnje odmore/Damir Deljo
Dok građani negoduju zbog vala poskupljenja, federalna vlast se češlja i ponekad pohvali rezultatima svog rada. Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, oni koji su došli na zakazanu sjednicu 26. juna, nisu izglasali dnevni red i ubrzo su se razišli. Uslijedila su opravdanja i tvrdnje da problema nema i da parlamentarna većina funkcioniše.
Usaglašavanje zakona
Plan je da u julu budu održane dvije sjednice, prije nego što parlamentarci odu na godišnje odmore.
- Žao mi je zbog neurađenog posla, ali najviše žalim što ne usaglasismo tekst Krivičnog zakona FBiH usvojen u našem domu, sa izmjenama naknadno donesenim u Domu naroda. Narednu, 23. redovnu sjednicu, planirao sam za 23. juli. U poslovnički predviđenom roku ću za 24. juli zakazati 24. redovnu sjednicu i na taj način sustići ovo što smo izgubili, napisao je na Facebook profilu Dragan Mioković (Naša stranka), predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Zastupnica DF-a Alma Kratina kaže za Oslobođenje da neusvajanje dnevnog reda i nemogućnost održavanja sjednice nije ništa novo i neočekivano.
- Parlamentarna većina je na ivici i, čim se pojave oni nezadovoljni ishodom unutarparlamentarne političke interesne trgovine, nema ni većine. Ovaj put nisu došli zastupnici HDZ-a 1990. Inače, problematične budu često i jedna ili dvije skupo plaćene ruke onih koji su odavno politiku vidjeli kao šansu za biznis. To jeste slika rada Parlamenta zarobljenog od Vlade, koja diktira rukovodstvu dinamiku rada. Trojka nastavlja sa politikom čija je glavna odrednica ispunjavanje želja HDZ-a i to je jasno kroz njihov rad u Parlamentu. Uprkos kontinuirano velikim zaduženjima, nema prostora za poboljšanje položaja penzionera, bolje zdravstvo i u takvim uslovima teško se može očekivati efikasniji rad Parlamenta do kraja godine, ali i cijelu 2026, ističe Kratina.
Poslanik Almedin Aliefendić podsjeća da je i ranije govorio da ne dijeli entuzijazam rukovodstva Predstavničkog doma.
- Sada se to potvrđuje i jasno vidi da ni dnevni red ne mogu usvojiti, a kamoli donositi ozbiljne odluke za građane. To je poraz politike samohvale i ignorisanja stvarnog stanja u društvu. Nije problem u statistikama koje iznose na pres-konferencijama, problem je u realnosti koju ljudi žive, inflacija, poskupljenja... Najnovije, drugo u godini poskupljenje struje je nepravda i potpuna nemoć institucija da odgovore na potrebe građana. Ta nemoć je ogoljena upravo na pokušaju ove posljednje sjednice, gdje se pokazalo da većina više ne postoji, a kamoli stabilnost, kaže Aliefendić.
Kolateralna šteta
Vrijeme je, dodaje, da prestanemo glumiti kako sve funkcioniše.
- Jer, kolateralna šteta nesposobne vlasti su penzioneri sa minimalnim penzijama, borci sa egzistencijalnim naknadama i socijalne kategorije koje ne mogu preživjeti njihove eksperimente sa reformama koje najavljuju, a ništa ne rade. Zato sam mišljenja da vlast mora da se uozbilji ili da podnese ostavku, zaključuje Aliefendić.