Ovo su nove smjernice iz Centralne banke oko povlačenja novčanica

Konvertibilne marke/

Ilustracija/ Arhiv

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Guverner Centralne banke BiH, Jasmina Selimović, naglasila je značaj procesa povlačenja novčanica konvertibilne marke (KM) koje su prestale biti zakonsko sredstvo plaćanja od 1. januara. Tokom sastanka s direktorom Udruženja banaka BiH, Edisom Ražanicom, istaknula je kako je neophodno obezbijediti nesmetanu zamjenu povučenih novčanica uz maksimalnu saradnju svih učesnika u procesu.

Selimović je navela da će novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM, koje su u opticaju od 1998. do 2009. godine, biti zamijenjene novim izdanjima visokog kvaliteta. Ove novčanice će imati poboljšanu otpornost na krivotvorenje i duži vijek trajanja. "Unaprijeđena zaštita od krivotvorenja obezbijediće da u opticaju ostanu samo novčanice koje posjeduju identičnu i poboljšanu zaštitu, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osobe koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i za uređaje za prijem i obradu novčanica", dodala je Selimović.

Na sastanku je istaknuta ključna uloga komercijalnih banaka, koje će, prema definisanoj dinamici, učestvovati u zamjeni povučenih novčanica do kraja 2025. godine. Nakon tog perioda, zamjena će biti moguća isključivo u Centralnoj banci, od 1. januara 2026. godine, i to u trajanju od 10 godina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Direktor Udruženja banaka BiH, Edis Ražanica, naglasio je da sve komercijalne banke dosljedno sprovode odluke i smjernice Centralne banke. "Sve komercijalne banke dosljedno sprovode odluke i smjernice Centralne banke, te ispunjavaju svoje obaveze kako bi obezbijedile efikasnost i uspješnu implementaciju ovog važnog procesa", rekao je Ražanica.

Ražanica je dodao da će Udruženje banaka BiH zajedno sa svojim članicama pružati podršku građanima i klijentima tokom cijelog procesa zamjene novčanica. "Udruženje banaka BiH ostaje ključni partner Centralne banke u aktivnostima na očuvanju integriteta naše valute i obezbjeđivanju stabilnosti finansijskog sistema BiH", istakao je.

Sve aktivnosti realizuju se u saradnji Centralne banke, komercijalnih banaka i Udruženja banaka BiH, uz poseban fokus na informisanje građana i poslovnih subjekata.