Ovo nije dobro: Superćelijske oluje moguće i ovog ljeta, evo koja područja će biti na udaru

/ Ilustracija/
Prizor koji ćemo poovo gledati/ Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Superćelijske oluje, izraz koji sve češće čujemo u kontekstu vremenskih nepogoda, i ove su sedmice obilježile vremensku sliku regije.

O ovim, ali i budućim olujama, za Večernji list BiH govorio je nezavisni meteorolog profesor Zoran Zadro iz Mostara.

- Sve nepogode na našem prostoru nastaju zbog sudara toplog i hladnog zraka, bez obzira na to radi li se o vertikalnom ili horizontalnom strujanju. Superćelijske oluje, poznate i kao mezociklone, odavno su prisutne u Europi, pa i kod nas, rekao je Zadro za Večernji list.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema njegovim riječima, ovakve oluje najčešće se javljaju od maja do novembra, iako se, rjeđe, mogu formirati i u zimskim mjesecima, naročito iznad Mediterana.

Superćelije su posebno opasne jer donose olujno nevrijeme, obilne padavine koje mogu izazvati bujične poplave, grmljavinu, tuču, olujni i vrtložni vjetar (tornado).

Zadro upozorava da ni predstojeće ljeto neće biti izuzetak:

- S velikom sigurnošću možemo reći da ćemo i ove godine imati snažna nevremena, naročito iznad Panonske nizine, ali nisu isključene ni obalne regije, istaknuo je.

Iako ove pojave znaju biti ekstremne, one su prirodne i nisu novost, poručuje Zadro, dodajući kako danas imamo bolje sisteme za njihovo prepoznavanje i pravovremena upozorenja.