Ove zemlje su najpoželjnije bh. građanima za preseljenje i rad

Odlazak na putovanje/Pexels
U koju zemlju biste se vi preselili, kada bi trebali birati?/ Ilustracija/ Pexels
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema istraživanju portala MojPosao, koje je provedeno tokom ovogodišnjeg regionalnog sajma poslova, većina stanovnika Balkana i dalje razmatra zapadnoevropske zemlje kao glavne destinacije za preseljenje i bolji posao. Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 6600 ispitanika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije, pokazalo je jasnu sklonost prema Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj kao najprivlačnijim destinacijama za radnu migraciju.

Tri zemlje koje dominiraju kao najpoželjniji odabir za preseljenje su Njemačka, Austrija i Švicarska, a rezultati istraživanja pokazuju da su to zemlje u kojima bi stanovnici Balkana najradije radili. U Bosni i Hercegovini čak 66 posto ispitanika odabralo bi neku od ovih zemalja, a slično mišljenje dijeli 64 posto ispitanika iz Sjeverne Makedonije. Najveći postotak od 87 posto ispitanika koji bi preselili u ove zemlje dolazi iz Hrvatske. Ove tri države ostaju najprivlačnije destinacije za preseljenje, zbog povoljnijih uvjeta za rad, bolji standard života i stabilnijeg tržišta rada.

Međutim, iako su zapadnoevropske zemlje najpoželjnija opcija, susjedne zemlje Balkana također imaju značajnu ulogu u planovima radnika. Istraživanje je pokazalo da 40 posto radnika iz BiH i Sjeverne Makedonije, kao i 27 posto ispitanika iz Hrvatske i 26 posto iz Srbije, razmatra odlazak u neku od susjednih država radi boljih uvjeta rada. Zanimljivo, dok su susjedne zemlje još uvijek opcija za mnoge radnike, Slovenci su, iznenađujuće, najotvoreniji za razmatranje preseljenja u zemlje izvan Balkana, s čak 45 posto ispitanika koji su voljni tražiti posao u inostranstvu.

S obzirom na trenutnu situaciju u regiji, migracije unutar Balkana također su prisutne, ali u manjoj mjeri. Stanovnici Hrvatske najčešće biraju Sloveniju kao destinaciju za preseljenje (90 posto), dok manji broj ispitanika bira Bosnu i Hercegovinu, Srbiju ili Crnu Goru. Također, radnici iz Srbije preferiraju preseljenje u Sloveniju, dok Slovenci biraju Hrvatsku. Iako se migracije unutar regije često događaju, većina radnika iz Balkana ipak teži zapadnim destinacijama zbog boljih mogućnosti za rad i veće zarade.

Zanimljivo je da, iako su zapadne zemlje dominantne, svi ispitanici iz regije pokazuju vrlo malu sklonost prema preseljenju u zemlje izvan Europe. Samo 22 posto Slovenaca, 21 posto Hrvata, a jednak postotak Srba iskazali su interes za preseljenje u Aziju, Afriku ili Ameriku. Najmanje zainteresirani za ovu opciju su stanovnici BiH, gdje je samo 16 posto ispitanika izrazilo želju za preseljenjem na neki drugi kontinent.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada je riječ o preseljenju zbog posla, većina ispitanika u regiji to vidi kao privremeno rješenje. Ipak, postoji i značajan broj onih koji bi bili voljni trajno preseliti u inozemstvo. Stanovnici Bosne i Hercegovine su najbrojniji među onima koji su spremni na trajno preseljenje u neku drugu zemlju, dok su ostali narodi regije više skloni traženju privremenih rješenja.