Ovako nešto nigdje nema: Gazde izlaze na ulice da protestvuju

Alma Zaimović i Ibrahim Meškić/Muhamed Tunović
Nikakve subvencije nam neće pomoći, poručuju poslodavci/Muhamed Tunović
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Privrednici su za danas u pet do 12 najavili velike proteste ispred zgrade Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Razlog za protest je odluka Vlade da poveća minimalac sa 619 na 1.000 KM, tačnije “štetne posljedice koje će dugoročno ova odluka imati na privredni i ekonomski rast u FBiH, ali i državi u cjelini”.

Subvencije ne pomažu

- Odluka je neodrživa. Zbog njenih posljedica uništiće se brojna radna mjesta u mikro, malim i srednjim preduzećima. Ova odluka puno ne dotiče kompanije koje ostvaruju velike promete i ekstra profite, koje imaju tržište. Tu ne ubrajam tekstilne, kožarske i neke druge industrije koje će posljedice itekako osjetiti, bez obzira na to kolike firme bile. Ove mjere i nikakve nove uredbe ne mogu osigurati radna mjesta u mikro, malim i srednjim preduzećima, kazao je Ibrahim Meškić, poslodavac iz Zenice.

Peticiju za smanjenje doprinosa dosad je potpisalo više od 1.100 privrednika iz cijele FBiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nikakve naknadne subvencije neće pomoći, “jer mi moramo prvo uplatiti doprinose, a nemamo novca za to, niti obezbijeđeno tržište, jer radimo usluge i po malim narudžbama”.

- Jako je teško mnogima od nas obezbijediti po jednom uposlenom više od 2.000 KM bruto plaće, da bismo uspjeli održati obaveze po odluci. Ovaj protest u Sarajevu je s pravom. Mora se ići na sistemske izmjene propisa i zakona o dohotku i doprinosu. Ja ovako moram dati državi novac i tri mjeseca dokazivati da sam dao kako bih tražio subvenciju. A subvenciju će neki dobiti, a neki ne. To je problem. Čim si u poziciji da tražiš ono što si uplatio, a nisi trebao da uplatiš, u nepovoljnoj si situaciji. Oko 80 posto svih kompanija u BiH su mikro, mala i srednja preduzeća. Preostalih 20 posto kompanija ostvaruju ekstra profite i ono što je premijer rekao da ostvaruju godišnju neto dobit od pet milijardi KM odnosi se na njih, a njih te mjere i ne pogađaju, naglasio je Meškić.

Dodao je da se zabranom rada nedjeljom favorizuju firme sličnog poslovanja u Republici Srpskoj, da su “dodatno oslabili prihode FBiH i budžete”. Ustvrdio je da niko od poslodavaca nije protiv minimalne plate od 1.000 KM, već da su tu doprinosi.

Obustava investicija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovakva odluka ugrozit će opstojnost i našu samofinancirajuću ustanovu socijalne zaštite, kaže Damir Jukić

Alma Zaimović, suvlasnica firme Trgošped iz Kaknja, koja upošljava 220 ljudi i predsjednica Udruženja poslodavaca ZDK-a, kaže da je odluka došla iznenada, da su problem i bolovanja, jer kad je radnik na bolovanju, ne može se za njega isplaćivati manji iznos od minimalne plate, a da se time “izjednačava rad i nerad”.
- Onaj ko nije u prvom momentu pogođen, biće kasnije pogođen odlukom, zbog čega će doći do obustavljanja investicija, naglasila je Zaimović.

Damir Jukić, direktor JU Penzionerski dom sa stacionarom ZDK-a, pokrenuo je prije 15 dana peticiju za podršku minimalnoj plaći od 1.000 KM, ali uz smanjenje doprinosa “koji su u ovom dijelu BiH i najveći u Evropi”.