Otkriveni planovi sabotaža ruskog hibridnog rata: Putevi vode i kroz BiH, meta su bili...

Lažna kozmetika, masažne jastuke i seks-igračke, zajedno s improviziranim zapaljivim napravama, ruska mreža je, prema navodima poljskih istražitelja, prošlog ljeta pokušala iskoristiti za sabotažu u skladištima dostavnih službi u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj. Prema izvoru upućenom u poljsku istragu, sve upućuje na operaciju povezanu s ruskom vojnom obavještajnom službom GRU.
Paketi su eksplodirali 19, 20. i 21. jula prošle godine – u Birminghamu, njemačkom Leipzigu i kod Varšave. Srećom, nije bilo povrijeđenih. Evropske sigurnosne službe su u oktobru slučaj predstavile kao primjer ruske "hibridne agresije" kojom Moskva nastoji destabilizirati države koje podržavaju Ukrajinu. Prema tvrdnjama više sigurnosnih dužnosnika, cilj je bio testirati takvu vrstu napada kako bi se slični eksplozivi ubacivali i u pakete koji putuju teretnim avionima prema SAD-u i Kanadi.
Uređaji skrivani u seks-igračkama i tubama „kozmetike“
Prema detaljima koje je Reutersu iznio izvor blizak poljskoj istrazi, improvizirani eksplozivi bili su skriveni unutar jastuka, a detonatori napravljeni od jeftinih kineskih elektronskih uređaja za praćenje ključeva. Efekat su pojačavale tvari nalik gelu, koje su bile smještene u tube "kozmetike", a zapravo su sadržavale zapaljive komponente poput nitrometana. Među hemikalijama pronađenim u paketima bio je i visoko reaktivni magnezijum.
Poljska tužiteljica tvrdi da slučaj uključuje i svjedočenja najmanje pet osoba osumnjičenih da su dio sabotažne ćelije, kao i klasificirane nalaze sigurnosnih službi. Među osumnjičenima je i ukrajinski državljanin Vladyslav D., koji je, prema istražiteljima, bio ključna figura u slanju paketa. On je, navodno, dobivao instrukcije putem aplikacije Telegram od osobe koja se predstavljala pod šifrom "Ratnik" (Warrior). U izjavi za Reuters, poljsko tužilaštvo je potvrdilo da je pronađen i četvrti paket koji nije eksplodirao, što im je omogućilo detaljno analiziranje sadržaja.
Vladyslav je, prema tvrdnjama istražitelja, 18. jula iz Katowica automobilom prešao u Litvaniju gdje je preuzeo materijal iz vozila u Kaunasu, a zatim u Vilniusu zapakovao četiri paketa, uključujući jastuke, tube i seks-igračke. Detonatore je aktivirao prije nego ih je predao osobi koja je koristila kodnu riječ "Mary", a paketi su istog dana poslani iz Vilniusa.
Uhapšen je početkom avgusta u Poljskoj i optužen za terorističke aktivnosti u korist ruske obavještajne službe. Sud u Varšavi produžio mu je pritvor do maja. Vladyslav je negirao optužbe i, kako navodi tužilaštvo, dao je “opsežna objašnjenja” čiji detalji nisu javno dostupni zbog tajnosti istrage.
Veze s Bosnom i Hercegovinom
Drugi osumnjičeni je 44-godišnji ruski državljanin Alexander B., koji je također označen kao član iste ćelije. Njegov zadatak, prema poljskim vlastima, bio je pripremiti logistiku za buduće pošiljke ka Sjevernoj Americi, slanjem paketa s patikama i odjećom u Washington i Ottawu, kako bi prikupio informacije o poštanskim procedurama i rokovima.
Alexander B., javnosti poznat kao Alexander Bezrukavyi iz Rostova na Donu, uhapšen je u Bosni i Hercegovini. Na ročištu u Sarajevu izjavio je da nema nikakve veze s planom sabotaže. Nakon što je izgubio pravnu bitku, izručen je Poljskoj u februaru. On također negira sve optužbe, uključujući rad za stranu obavještajnu službu.
Rusija: „Lažne vijesti“ i „rusofobija“
Kremlj je odbacio navode o umiješanosti u sabotažu. „Ne znamo ništa o tome“, rekao je glasnogovornik Dmitry Peskov za Reuters. „Ne isključujemo mogućnost da se radi o još jednoj lažnoj vijesti ili manifestaciji slijepog rusofobnog narativa.“
GRU, ruska vojna obavještajna služba, nije odgovorila na zahtjev za komentar.
Poljski stručnjaci ističu da se materijali korišteni za naprave – uključujući gnojivo i pirotehniku – mogu legalno nabaviti, te da iako su uređaji bili sirove izrade, njihova nevidljivost i mogućnost aktivacije na daljinu čine ih opasnim.
– Ovo je izuzetno jeftina, vrlo efikasna i anonimna metoda izrade eksplozivnih naprava – rekao je Jarosław Stelmach, bivši stručnjak za deaktivaciju bombi i direktor sigurnosne konzultantske firme Safety Project.
Ova istraga, koju su objavili Reutersovi novinari u Varšavi, Londonu i Vilniusu, donosi najdetaljniji dosad prikaz sumnjivih aktivnosti koje se dovode u vezu s ruskom obavještajnom operacijom na tlu Evrope.