Oštra reakcija Ambasade SAD-a na dodjelu posla porodici Isak: Najbolje bi bilo da...

Ambasada SAD-a je i ranije kritikovala ISakove poteze/Almir Sarenkapa
Ambasada SAD-a je i ranije kritikovala Isakove poteze
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država oštro je reagirala na odluku Elektroprivrede Bosne i Hercegovine da firmi Condor, kao dijelu konzorcija, a koji je u vlasništvu porodice federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, dodijeli unosni ugovor od 14 miliona KM

- Kada supruga ministra u Vladi Federacije BiH dobije unosan ugovor od kompanije u državnom vlasništvu, to otvara ozbiljna pitanja o sukobu interesa, stoji u odgovoru Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-ai na upit Politicki.ba

Postojeći Zakon o sukobu interesa u organima vlasti u FBiH jasno zabranjuje kompanijama koje vode zvaničnici u vlasti ili njihovi bliski srodnici, što uključuje i supružnike,  da prime iznose više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti, stoji dalje u odgovoru na novinarska pitanja. 

- Međutim, primjena zakona je bitna. 

Nažalost, izmjene i dopune Zakona o sprječavanju sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. onemogućile su primjenu zakona na teritoriji Federacije. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodatno, u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa FBiH nedostaju odredbe o osnivanju nezavisnog institucionalnog tijela koje bi bilo odgovorno za odlučivanje o tome kada se ponašanje kvalificira kao sukob interesa. 

Vlada Federacije BiH već više od deset godina nije uspjela dopuniti Zakon kako bi mogao ostvariti svoju namjenu sprječavanja sukoba interesa i povođenja propisanih mjera. Ovaj neuspijeh jednako je odgovornost i prethodne Vlade FBiH, uključujući i trenutnu opoziciju, kao i sadašnje Vlade FBiH. 

Nečuveno je da je Vlada Federacije BiH, i prošla i sadašnja, namjerno odbila ili na drugi način propustila dopuniti ili donijeti učinkovit i provediv zakon o sprječavanju sukoba interesa, čime je omogućeno da se sukob interesa odvija nesmetano, stoji u odgovoru Ambasade SAD-a.  

Ističe se i da bi "vlasti Federacije BiH trebale, bez odlaganja, poduzeti korake na usvajanju FBiH Zakona o sprječavanju sukoba interesa u skladu sa međunarodnim standardima koji prevenira situacije slične postojećoj, te uspostavlja mehanizme za pozivanje na odgovornost onih koji su uključeni u korupciju". 

- Ako se to ne uradi, građani BiH ostaju bez mogućnosti da se natječu pod poštenim uvjetima, korupciji se daje legitimitet, a stanovnicima Federacije BiH uskraćuju pravične javne usluge. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Što se tiče sudjelovanja firme Condor u ugovoru o osiguranju koji je dodijelila Elektroprivreda BiH, etički i ispravno bi bilo da se ova kompanija povuče, stoji u odgovoru Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD.