"Oduzeta imovina za spas najranjivijih: Roditeljima bolesne djece treba pomoći

Roditeljska kuća u Sarajevu (Sarajevo), Udruženje "Srce za djecu oboljelu od raka"/Facebook
Roditeljska kuća u Sarajevu (Sarajevo), Udruženje "Srce za djecu oboljelu od raka"/Facebook
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dom naroda federalnog Parlamenta na prošloj sjednici je razmatrao i prihvatio Izvještaj o radu i finansijsko-materijalnom poslovanju Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom za period od 1. jula do 31. decembra 2023. godine.

Postoje prioriteti

Dom je, također, primio k znanju i izvještaj o stanju u oblasti oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom u FBiH - pregled podataka i rezultati analiza agencije za 2023. godinu.

Emir Bašić, direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, između ostalog, govorio je o radu ove institucije. Istakao je da je djelovanjem Agencije samo Tužilaštvo Kantona Sarajevo prošle godine privremeno oduzelo 11,5 miliona KM u nekoliko krivičnih predmeta, što je veliki iskorak u borbi protiv korupcije u FBiH. Bašić kaže kako su u zadnjih dvadeset mjeseci u federalni budžet uplatili oko 6,4 miliona KM trajno oduzete imovine.

Delegatkinja SDP-a Belma Kapo je tokom rasprave zamolila Bašića da ubuduće, kad budu predlagali Vladi FBiH šta da uradi sa trajno oduzetom imovinom i novcem, uvijek prioritet daju Fondu solidarnosti FBiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Fond nema pravilno riješen sistem funkcionisanja i svuda u svijetu je uloga agencije da radi dobro za građane, bilo socijalno ili zdravstveno. Fondu uvijek nedostaje novca, jer sistem zadnjih šesnaest godina nije riješen i zakon se ne provodi pošto očito nije dobar. Također, moram spomenuti da je, kad je bila pred gašenjem Roditeljska kuća zbog problema sa finansiranjem, Agencija imala trajno oduzeta sredstva i spašen je rad kuće koja pruža utočište brojnim porodicama, istakla je Kapo.

Bašić je potom rekao da su u Agenciji završili prijedlog za izmjene i dopune zakona po kojem rade, gdje su pretpostavili lakši način za dodjelu sredstava ugroženim kategorijama.

- Sada imamo mogućnost da predlažemo dodjeljivanje trajno oduzetih sredstava isključivo institucijama koje se finansiraju na federalnom nivou. Recimo, imamo nonsens da Tužilaštvo KS-a, koje je 95 posto imovine oduzelo u krivičnim procesima, nema mogućnost da od Agencije dobije automobil ili novac koji je potreban za rad, a isporučuju dobre rezultate. Brzo ćemo se potruditi da to riješimo. Trudit ćemo se da većinu sredstava uputimo onim organizacijama kojima je najpotrebnije, istakao je Bašić.

Dodao je da Agencija u vlasništvu ima nekoliko desetina stambenih jedinica.

- I moja iskrena želja je da većinu poklonimo, recimo, SOS dječijem selu ili bolnicama za smještaj roditelja koji dovode djecu na teške operacije i koji moraju određeni period da borave u Sarajevu, a znamo koliko koštaju smještaj i pratnja roditelja i liječenje, naglasio je Bašić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On je govorio i o problemima sa kojim se suočavaju i na čijem rješavanju se radi kako bi rezultati rada bili još bolji.

Manjak istraga

- Primijetili smo da imamo relativno nizak broj finansijskih istraga. Održali smo sastanke sa svim tužiocima kantonalnih tužilaštava, koji su ukazali na svoje probleme i sa njima smo razgovarali, educirali oko 300 sudija, tužilaca i drugih koji učestvuju u istragama. Agencija na osnovu podataka iz sudova u FBiH pravi presjek i analizu stanja, a ono što možemo reći je da je u šest od deset kantona broj finansijskih istraga za 2023. nula. Problem je u potkapacitiranosti tužilaštava i nedostatku policijskih službenika koji provode finansijske istrage po naredbi tužioca, otkrio je Bašić.

Emir Bašić/

Bašić: Primijetili smo da imamo relativno nizak broj finansijskih istraga

Rekao je da je smijenio sve direktore koje je postavio prošli rukovodilac Agencije i da su bivši direktori imali bezobrazno velike plate (pojedini više od 60.000 KM godišnje), što je neprihvatljivo, a rezultati su izostali.