Odgođeno zasjedanje o dva zakona od kojih ovisi otvaranje pregovora BiH s EU
Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je trebala biti održana danas odgođena je za 23. januar.
Kako je saopćio predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BIH Denis Zvizdić, odluka o odgađanju sjednice donesena je nakon zasjedanja Proširenog kolegija, na kojem je odučeno da se ona prolongira i održi u vrijeme kada je planirana i redovna sjednica.
Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH, na dnevnom redu trebali su biti prijedlozi zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka BiH od kojih ovisi poduzimanje relevantnih koraka za dobijanje datuma za otvaranje pregovora BiH s EU, prenosi Anadolija.
Zakoni koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku "EI", kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije.
Prijedlogom zakona o graničnoj kontroli, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, ispunjava se jedan od strateških ciljeva iz ranije usvojene Strategije integriranog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini. Odredbama novog zakona uređuju se, među ostalim, važna pitanja upravljanja granicom te se vrši njihovo usklađivanje s važećom pravnom stečevinom EU.
Kroz 11 poglavlja ovaj prijedlog zakona na sveobuhvatan način uređuje pitanja granične kontrole i nadležnih tijela, prelaska državne granice, graničnih prijelaza i odobrenja, graničnih provjera i nadzora državne granice.
U poglavlju granična linija i uređenje prostora uz državnu granicu, propisana su pravila koja se odnose na razgraničavanje, obilježavanje i uređivanje granične linije i njene vidljivosti, kao i na zabranu djelatnosti uz graničnu liniju i uređenje prostora uz državnu granicu.
Istovremeno su uređena pitanja povrede državne granice i granični incidenti, međunarodna granična saradnja, prenošenje oružja te prikupljanje ličnih podataka i evidencije u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.
Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka te prihvatanju međunarodno priznatih standarda u ovoj oblasti.
Predloženi zakon predstavlja pomak u odnosu na trenutna rješenja, posebno u dijelu kojim se uređuje zaštita fizičkih lica u vezi s ličnim podacima koje obrađuju nadležna tijela u svrhe istraga, otkrivanja krivičnih djela, gonjenja učinitelja krivičnih djela, izvršenja krivičnih sankcija, uključujući i zaštitu od prijetnji javnoj sigurnosti i njihovo sprečavanje. Odredbama ovoga zakona unaprijeđena su pravila za prijenos ličnih podataka u druge zemlje ili međunarodne organizacije.
Usvajanje ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo civilnih poslova, a pripremila Interresorna radna grupa Vijeća ministara BiH formirana u novembru 2023. godine, stvaraju se preduvjeti za stupanje na snagu Sporazuma o saradnji Bosne i Hercegovine s Eurojustom, Agencijom EU za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima, koji je potpisan krajem oktobra 2024. godine.