Od hurmi do vraćanja na svjetsku mapu: Kuda plovi bh. diplomatija i je li Konaković bolji od Turković?
Diplomatsko-konzularna mreža Bosne i Hercegovine godinama služi za udomljavanje stranačkih kadrova. Često onih koji su neuspješni u samoj državi za koju onda imaju obavezu lobirati. Oni ipak više lobiraju za šefove. Ponekad ni to. Ne urade ništa.
Ofanziva na EU
Četiri godine je bh. diplomatiju predvodila ministrica Bisera Turković. Mnogo je putovala, sastajala se i slikala. Manje radila. Pa je tako sa službenog puta umjesto vakcina donijela hurme. Umjesto širenja kruga prijatelja, zaboravljali su nas i stari. Sada već skoro dvije godine bh. diplomatiju vodi Elmedin Konaković. Kažu s podsmijehom kako se “difovac” ne razumije mnogo. Ipak, promjene se vide. Bh. zvaničnici pojavljuju se i govore na važnim adresama, a zovu, pišu i svraćaju nam evropski i svjetski lideri.
- U odnosu na neinventivni i inertni period, od 2022. godine osjeti se potpuno nova dinamika, mnogo veća aktivnost i velika ambicija da BiH u svjetskim okvirima dobije bolje mjesto. Posebno su pojačane aktivnosti na polju približavanja Evropskoj uniji, što je veoma dobro i važno. Ofanzivu prema EU treba obavezno nastaviti. Mi drugog izbora nemamo. Povlačiti se ne smijemo. Iako to neće nikad priznati, EU nije spremna primiti BiH u svoje članstvo, a ni mi nismo ni tehnički ni mentalno spremni. Ponavljam, diplomatija mora djelovati kao da ćemo sutra biti primljeni, kaže bivši diplomata Slobodan Šoja za Oslobođenje, ističući da se moraju poboljšati odnosi sa susjedima.- Da je lako, nije, ali oni bi realno mogli biti bolji, pogotovo sa Hrvatskom. Nažalost, mnogo uticajnih grupa unutar zemlje radi na tome da se odnosi drže na nivou animoziteta, a sa takvom politikom nigdje nećemo stići, smatra Šoja.
Diplomatija i vanjska politika odraz su unutrašnje. Stoga je jasno da skoro svugdje idemo kao posvađani ukućani. Šef bh. diplomatije gradi veze u Evropi. Išao je i u Ujedinjene Arapske Emirate. Bio je i u radnoj posjeti Mađarskoj. Tamo, doduše, češće ide predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i u Rusiju. Probudilo se i Predsjedništvo BiH. Pred Generalnom skupštinom UN-a i Vijećem sigurnosti govorili su već nekoliko puta. Istina, nijednom usaglašeno.- Kad se Predsjedništvo BiH dogovori da će javno izlaziti samo sa usaglašenim stavom, kakav god on bio, onda možemo reći da imamo državnu diplomatiju, ali i mnogo bolju atmosferu u zemlji. Upravo zato što su naša spoljna politika i diplomatija žrtve unutrašnjih i često namjernih nesporazuma i obračuna, njeno ozdravljenje se nikad neće dogoditi ako i dalje po svijetu budemo nastupali jednonacionalno, odnosno kad svaka od tri strane nastupi sa različitim stavovima. To u svijetu izaziva mučan utisak i stvara vrlo lošu sliku pa svaki jednostrani nastup svako uzme k znanju, ali ne prihvata ga ozbiljno, ističe Šoja.
Jasniji pravac
Politički analitičar Adnan Huskić za naš list kaže da je promjenom vlasti došlo i do promjene karaktera vanjske politike - manje je konfliktna.
- Možda se ovo što ću reći ne može smatrati napretkom, ali situacija je manje obremenjena blamažama. Ima država sa kojim se stvari rješavaju na drugačiji način. Prvenstveno mislim na Ujedinjene Arapske Emirate. Povratilo se u određenoj mjeri povjerenje koje BiH uživa djelovanjem ministra Konakovića i u Bruxellesu, što je vrlo bitno. Čini mi se da je bh. diplomatija vraćena na normalnije osnove, da je jasniji pravac u kojem se ide. Uvijek će biti, o tome nema nikakve diskusije, spornih pitanja koja se tiču odnosa prema Sjevernoatlantskom savezu pa i prema dvjema susjednim državama, kaže Huskić.