Obustavljen progon generala optuženog za zločine u BiH? - Živi u Hrvatskoj kao slobodan čovjek

Zlatan Mijo Jelić primio povelju od Milanovića/
Zlatan Mijo Jelić je 2020. primio povelju od Milanovića/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Penzionisani general HVO-a Zlatan Mijo Jelić, protiv kojeg je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine 2015. godine potvrdilo jednu od najopsežnijih optužnica zbog ratnih zločina nad bošnjačkim civilima i ratnim zarobljenicima, u Hrvatskoj će nastaviti živjeti kao slobodan čovjek, piše Jutarnji.hr.

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu na svojim je službenim stranicama danas objavilo saopćenje u kojem navodi da su donijeli rješenje da se istraga protiv hrvatskog državljanina rođenog 1970, pokrenuta zbog osnovane sumnje da je počinio krivična djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava i to ratnim zločinom nad civilima i vojnim zarobljenicima, obustavlja zbog nedostatka dokaza.

U saopćenju mu ne navode ime, a Jutarnji nezvanično saznaje da se radi o Jeliću.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tužilaštvo BiH je krivično gonjenje Zlatana Mije Jelića 2020. prepustilo DORH-u jer je Jelić odselio u Hrvatsku i postao nedostupan sudskim i policijskim organima BiH.

Jelić je optužen na osnovu istrage koju je započelo tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu i potom je prepustilo bh. pravosuđu. Optužnica ga tereti za ratne zločine počinjene na području Bosne i Hercegovine, konkretno na širem području Mostara.

Optužnicu protiv Jelića Tužilaštvo BiH je temeljilo na dokazima koje su haški istražitelji pribavili za suđenje Jadranku Priliću i ostalim, kao i za suđenje Mladenu Naletiliću Tuti i njegovoj "kažnjeničkoj bojni".

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Jelića zbog ubistva i ranjavanja ratnih zarobljenika u Mostaru 1993. godine. Prema optužnici, Jelić je kao general vojne policije HVO-a bio direktno nadležan za upravljanje zloglasnim logorom Heliodrom u Mostaru u kojem je bilo zatvoreno oko 200 zarobljenika. Na dan podizanja optužnice 30. decembra 2015. godine dobio je dojavu da će biti uhapšen te je pobjegao iz Mostara s cijelom porodicom u Hrvatsku.

U optužnici se navodi da su izvođenja na prinudne radove obavljane uz odobrenje i saglasnost optuženog Jelića te da je usljed tog prisiljavanja na rad na prvoj liniji smrtno stradalo najmanje 50 žrtava, a 188 je teže i lakše ranjeno, dok je oko 40 žrtava mučeno i fizički zlostavljano od pripadnika HVO-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Također, optuženi se tereti i da je odobravao odvođenje zarobljenika iz logora na prinudne radove na imanjima pojedinih dužnosnika HVO-a, kao i prisiljavanje zarobljenika na utovaranje i prijevoz opljačkane imovine stanovništva bošnjačke i srpske nacionalnosti na području Mostara. Optuženi Jelić tereti se da je znao i odobrio počinjenje zločina te da nije ništa poduzeo da zločine spriječi niti kazni počinioce.

DORH će o svojoj odluci o obustavi istrage protiv generala HVO-a Zlatana Mije Jelića obavijestiti Tužilaštvo BiH.

Jutarnji navodi i da je jasno da Jelića Hrvatska neće izručiti Bosni i Hercegovini jer ne postoji međudržavni ugovor između BiH i Hrvatske o međusobnom izručenju osumnjičenika ili optuženika za ratne zločine.

Jelića je u ljeto 2020. predsjednik Hrvatske Zoran Milanović odlikovao za zasluge brigada i specijalne policije HVO-a u oslobađanju Hrvatske.