Obilježena 80. godišnjica javnog servisa BiH: “Smrt fašizmu - sloboda narodu”

Svečabna akademija je održana u Narodnom pozorištu/Edis Deljković
Svečana akademija je održana u Narodnom pozorištu/BHRT/Edis Deljković
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Smrt fašizmu - sloboda narodu. Ovdje Radio Sarajevo”. Ovo su bile prve riječi koje su se čule sa novouspostavljene radiostanice u oslobođenom Sarajevu, tog 10. aprila 1945. godine. Iz te radiostanice u narednih 80 godina, izrastao je javni emiter države BiH, BHRT. Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu u Sarajevu obilježena je 80. godišnjica formiranja i postojanja Javnog RTV servisa BiH.

Čuvar pamćenja

Riječima sa početka ovog teksta, koje su ujedno obilježile i početak stvaranja javnog servisa u BiH, svoje obraćanje okupljenima počeo je i direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović. U svom obraćanju, govoreći o značaju javnog servisa, naglasio je da to nije tek radijski ili TV program.

- Javni servis je svjedok istorije, čuvar kolektivnog pamćenja i ogledalo društva u kojem živimo, istakao je Karamehmedović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

BHRT, tada RTVBiH, nije prestao sa radom ni u najtežem periodu, odnosno u vrijeme agresije na BiH

Podsjetio je da BHRT, tada RTV Bosne i Hercegovine, nije prestao sa radom ni u najtežem periodu, odnosno u vrijeme agresije na BiH. Međutim, kako tada, tako i sada određene snage pokušavaju da unište državni javni servis, ali na drugačiji način.

- Danas se BHRT ne ruši granatama, nego šutnjom sistema. Danas se BHRT bori sa nečim tišim, ali jednako opasnim, a to su zaborav i ignorisanje, poručio je Karamehmedović.

Okupljenima se obratio i državni ministar prometa i komunikacija Edin Forto.

Jak servis

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- BiH je trajna kategorija. BiH će ući u Evropsku uniju. U EU ne postoji nijedna zemlja članica bez jakog i stabilnog javnog RTV servisa. Ako imate jak javni servis, imate jaku državu, poručio je Forto.

Program akademije je bio koncipiran tako da podsjeti na ulogu i značaj nekadašnje Radio Televizije Sarajevo, a današnjeg BHRT-a, u istoriji bh. društva, ali i države, te da podsjeti na neke od ključnih trenutaka u razvoju javnog sistema..