Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici u UN-u šalje jasnu poruku: "Ovo treba svijetu"

O važnosti obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, ulozi Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni, ulozi majki i novih generacija, kao i borbi protiv negiranja zločina, ambasador BiH pri Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija govorio je za TV SA.
Lagumdžija smatra da je obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici obaveza prije svega zbog preživjelih, ali i u čast onih koji su ubijeni u najvećem zločinu na kraju 20. stoljeća u Evropi.
„Radi se o zločinu koji se zove genocid. I to nije samo politička ili historijska, već i pravna činjenica. Zato je ovo obilježavanje okrenuto budućnosti, zasnovano na snazi preživjelih“, istaknuo je Lagumdžija, posebno naglašavajući ulogu majki Srebrenice, među kojima je Munira Subašić simbol njihove snage nakon lične tragedije.
Govoreći o različitim generacijama, Lagumdžija je naveo primjer Mirele Osmanović, koja je u vrijeme genocida bila dijete, a danas vodi jedan od ključnih segmenata Memorijalnog centra i bit će među govornicima na komemoraciji u Ujedinjenim narodima, zajedno s Munirom Subašić.
„Tu je i treća generacija, koju predstavlja Uma Čizmić. Ona je praktično stariji maloljetnik i nastupit će na violini kako bi prikazala snagu Srebreničkog inferna. Njena priča dodatno simbolizira borbu: dijete je preživjelih, otac joj je bio borac Armije Republike BiH, preživio je genocid i danas je diplomata i vojnik s najvišim činovima“, kazao je Lagumdžija.
Dodaje da je njihova poruka zapravo poruka budućnosti. „Ovo obilježavanje možemo organizirati u Ujedinjenim narodima zato što smo jasno rekli – ovo ne treba nama, ovo treba svijetu. Poruka je: nemojte da se vama ovo dogodi“, poručio je ambasador BiH pri UN-u.