O ovome će se tek pričati: NSRS iz Krivičnog zakonika izbacila osjetljiv pojam, reakcije već stižu
Narodna skupština Republike Srpske izbacila je iz Krivičnog zakonika pojam rodni identitet i to na zahtjev poslanika vladajuće većine koji u ovoj odredbi, koja u zakonu postoji već sedam godina, vide uvođenje rodne ideologije. Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da se Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske vrši usklađivanje sa odredbama Ustava Republike.
Ublažavanje kazne
- Iz Krivičnog zakonika Republike Srpske briše se rodni identitet, jer Ustav RS-a propisuje da su građani ravnopravni. Građani su u slobodama, pravima i dužnostima jednaki pred zakonom i uživaju istu pravnu zaštitu bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, socijalno porijeklo, rođenje, obrazovanje, imovno stanje, političko i drugo uvjerenje, društveni položaj, izjavio je Bukejlović.
Brojne nevladine organizacije koje se bave ljudskim pravima i marginalizovanim grupama izrazile su zabrinutost zbog odluke Vlade RS-a da pristupi izmjenama Krivičnog zakonika RS-a s ciljem izbacivanja termina rodni identitet. Na ovaj način se, kako je više puta naglašeno, sužava lista zaštićenih karakteristika ličnosti, što je u suprotnosti sa načelom da se jednom ustanovljena prava ne umanjuju ili oduzimaju, ali i sa praksom Evropskog suda za ljudska prava.
Poslanik PDP-a Tanja Vukomanović ističe kako je posrijedi lektorisanje zakona i kako se radi o zaštiti života. Tvrdi kako ne podržava rodnu ideologiju uvođenjem termina “roditelj jedan i roditelj dva”, ali i kako se rodnim identitetom ne napada tradicija, jer se radi o nečemu što je postojalo u zakonu.
- Ne smijemo širiti atmosferu nasilja i slati ljudima poruke da su manje vrijedni i da su zaslužili smrt zato što se tako osjećaju. Ovo ništa neće promijeniti. Nikome nije smetalo i nikome nije nanijelo štetu. Sada postoji mogućnost da počinilac nekog zločina bude manje kažnjen za djelo, jer u pitanju su konkretni zločini iz mržnje, diskriminacije, a mi ublažavamo kaznu, rekla je Vukomanović.
Stručnjaci upozoravaju da je brisanje ovog termina dokaz potpunog diletantizma poslanika i kreatora zakona. Advokat Aleksandar Jokić smatra da izbacivanje rodnog identiteta iz Krivičnog zakonika pokazuje da niko ovaj akt nije čitao sedam godina.
Lice elite
- Sada se ponašaju kao tek probuđeni. Inspirisani naglim nacionalističkim i konzervativnim nabojima, uvidjeli su mogućnost za skretanje interesa javnosti sa gorućih problema i tema. Pored toga, nastavlja se praksa koja je suprotna principu da se jednom garantovana prava građanima ne umanjuju ili ne ukidaju. Rodni identitet će svakako biti podveden pod “drugo lično svojstvo”, ali ovakve izmjene pokazuju odnos i stav naših političkih elita prema različitostima i slobodi, kategoričan je Jokić.