NSRS odbacuje bošnjački veto na Zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS-a

Odbor za ustavna pitanja NSRS-a: Zloupotreba instituta zaštite vitalnog interesa
Narodna skupština Republike Srpske smatra da zahtjev za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja ovog entiteta nije utemeljen na Ustavu Srpske i da vitalni nacionalni interes nijednog konstitutivnog naroda, definisan Ustavom, nije povrijeđen.
Nezadovoljstvo
Ovo je u srijedu naveo Odbor Narodne skupštine RS-a za ustavna pitanja, koji je na sjednici utvrdio odgovore Ustavnom sudu Republike Srpske na navode iz zahtjeva za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja RS-a.
Odbor smatra kako je očito da se zahtjev Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda odnosi na eventualnu ocjenu ustavnosti osporenih akata, ali i nezadovoljstvo zakonskim rješenjem, što ne može biti predmet odlučivanja u postupku pred Vijećem za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda, saopšteno je iz Narodne skupštine.
- Stoga se ovakvim zahtjevom samo zloupotrebljava ustavni institut zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnih naroda i to postaje praksa koja se kontinuirano ponavlja, često postavljajući zahtjeve za pitanja koja nemaju takav značaj, navodi se u saopštenju.
Odbor ističe da se Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske prevashodno donosi kako bi se obezbijedila efikasnija zaštita ustavnog poretka i uređenja Republike Srpske, na šta ona ima ustavno pravo. Podsjećamo, Zakon o zaštiti ustavnog uređenja predložio je predsjednik RS-a Milorad Dodik. Kao razlog za njegovo donošenje naveo je djelovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta u proteklom periodu.
Špijunaže i tajne
Kako je tada navedeno, zakon bi podrazumijevao krivična djela kao što su napad na ustavno uređenje RS-a, ugrožavanje teritorijalne cjeline, dovođenje RS-a u položaj potčinjenosti ili zavisnosti, oružana pobuna, sabotaža i špijunaža, nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa RS-a.
Zakonom se predviđa osnivanje posebnog tužilaštva, suda i službe koji bi se bavili samo određenim krivičnim djelima poput špijunaže, sabotaže, odavanja tajne, pomaganja neprijatelju, nasilne izmjene ustavnog poretka RS-a. Zakon je usvojen u Narodnoj skupštini 13. marta, a opozicija je upozorila da će služiti za obračun sa neistomišljenicima.
GORAN DAKIĆ