Nova sramota na vidiku: Hoće li BiH jedina u regionu ostati bez sredstava EU?

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bosna i Hercegovina ostaje jedina zemlja zapadnog Balkana koja još nije ispunila uslove za korištenje sredstava iz Plana rasta Evropske unije. To je potvrđeno uoči sastanka lidera EU i zapadnog Balkana koji se održava u Skoplju, a gdje je upravo Plan rasta u centru pažnje.

Ipak, Savjet ministara BiH dolazi u Sjevernu Makedoniju s viješću o usvajanju nacrta nove reformske agende, što su evropski zvaničnici pozdravili s ohrabrenjem. No, javnosti u BiH i dalje nisu dostupni konkretni detalji nacrta, što izaziva sumnje u stvarni značaj ovog poteza.

„Najiskreniji odgovor koji bilo ko ko nije u Delegaciji EU, Evropskoj komisiji ili Savjetu ministara može dati jeste: nemamo pojma da li je zaista ostvaren napredak“, izjavio je Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost iz Berlina. „Ostaje nam da vjerujemo kako su evropski zvaničnici upućeniji u eventualni kompromis ili da se držimo stare političke maksime: 'Ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno.'“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Politička analitičarka Tanja Topić upozorava na nonšalantan pristup domaćih političkih aktera, uz stalni fokus na međusobne obračune i skretanje pažnje s evropskog puta.

„U konačnici nas može čekati dodatnih 45 dana dok reformski dokument ne prođe sve nivoe složenog sistema odlučivanja u BiH. A niko ne zna gdje tačno može 'zapeti'“, kaže Topić.

Sličnog je mišljenja i novinar Dejan Šajinović, koji ocjenjuje da politički akteri najčešće nastoje izbjeći odgovornost.

„Mislim da je scenario bliži neuspjehu, ali još postoji minimalna šansa da se nešto konkretno dogodi. Ako ništa, pritisak rokova i mogućnost gubitka sredstava mogli bi motivisati lokalne zajednice da djeluju“, smatra Šajinović.

Evropski zvaničnici reformski dokument dočekuju s entuzijazmom, što Šajinović tumači i kao pokušaj očuvanja vlastitog kredibiliteta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

„Jer ukoliko BiH ostane izvan Plana rasta, to bi se moglo tumačiti i kao poraz same EU politike proširenja“, zaključuje.

Hoće li reformska agenda donijeti stvarni pomak ili ostati još jedan u nizu političkih manevara – ostaje da se vidi. Vrijeme za konkretne odluke neumoljivo ističe.