Njihove prognoze mogu spasiti živote: Bosanski lovci na oluje uvijek na zadatku

Fotografija Enesa Džafića, munje iznad Modriće/

Fotografija Enesa Džafića, munje iznad Modriče

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bosanski lovci na oluje su tim entuzijasta koji u vremenskim nepogodama na svoj način nastoje pomagati ljudima. Jedna su od nekoliko stranica na društvenim mrežama koje su izgradile povjerenje i kojima građani iz cijele zemlje svakodnevno javljaju nove informacije o aktualnim prilikama.

Prelomni trenutak

Fotografisanje nevremena i objavljivanje snimaka najčešće je posao koji radi Enes Džafić. On se pridružio timu 2017. godine kao dopisnik i meteorološki analitičar, zajedno s Nedimom Sladićem, koji je u tom periodu također bio aktivan na stranici.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Imamo široku mrežu dopisnika iz cijele BiH koji nam u realnom vremenu šalju informacije i fotografije o padavinama, grmljavinskim olujama, munjama i drugim vremenskim pojavama, kaže nam Džafić.

Njegov rad unutar BSC-a prepoznat je po sjajnim fotografijama munja na području Modriče, te se prognozama aktivno bavi kada su u pitanju ekstremne vremenske prilike poput jakih kiša, suša ili obilnih snježnih padavina.

Od 2013. snimam munje istovremeno analizirajući radarske i modelne podatke kako bih predvidio vremenske prilike, kaže Džafić

- Storm chasing ili lov na oluje proizašao je iz moje ljubavi prema fotografiji i meteorologiji. Nisam ni znao za postojanje BSC-a sve do 2017, kada me je Kristijan kontaktirao i predložio da pratim stranicu. Tako smo se i upoznali, a to je bio prelomni trenutak za mene. Shvatio sam koliko mogu doprinijeti zajednici kroz volonterski rad i ljubav prema atmosferi, govori Džafić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S obzirom na to da prate prilike u realnom vremenu već deset godina, sa informacijama o stanju na terenu, pitali smo ih da li je tačno da posljednjih godina zaista živimo velike vremenske oscilacije.

- Apsolutno. Posljednjih 15 godina svjedočimo sve ekstremnijim vremenskim pojavama. Najizraženije promjene primjećujemo ljeti, s višestrukim toplotnim valovima koji traju duže i postaju intenzivniji. S druge strane, proljeće i jesen karakterišu učestale i obilne padavine. Nedavno smo vidjeli primjer u sjevernoj Hercegovini, gdje je u samo 24 sata palo više od 250 mm kiše, ističe Enes Džafić.

Smatra da je rano prognozirati kakvo nas ljeto očekuje, ali ako ono bude vrelo sa dugim sušnim periodima, to znači da se trend nastavlja.

Lovcima na oluje građani često šalju fotografije i informacije o primijećenim neobičnim fenomenima. Poznato je da, na primjer, pun Mjesec utječe na plimu i oseku, samim tim i na vremenske prilike. Ali, dešavaju se konjunkcije i drugih planetarnih tijela na našem nebu, a nekad i druge pojave za koja se ne mogu lako naći objašnjenja.

BSC objavio fotografije čitalaca iz Prijedora i Zagreba gdje su bili vidljivi vorteksi/

BSC je objavio fotografije čitalaca iz Prijedora i Zagreba, gdje su bili vidljivi vorteksi

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tako su pred posljednje nevrijeme na nebu iznad zapadnog dijela naše zemlje i u područjima cijele Evrope primijećeni svjetlosni vorteksi. Lovci na oluje dobili su fotografije od saradnika iz Prijedora i Zagreba, što je izazvalo mnogo nagađanja u komentarima.

- Trenutno živimo u eri velikog broja teorija zavjere, pa je teško odvojiti stvarne fenomene od dezinformacija. Naučno gledano, planetarni događaji i atmosferski vrtlozi nisu direktno povezani s vremenskim nepogodama. Međutim, ono što vidimo na nebu često može biti rezultat složenih meteoroloških procesa koji prethode olujama, kaže Džafić.

I dok iščekujemo stabilnije vrijeme, poplave i klizišta i dalje su u centru pažnje.

Hladniji april

- Situacija na terenu je ozbiljna. Ljudi su uplašeni i neprestano nam šalju fotografije, uz pitanja poput onih koliko će trajati padavine, hoće li Spreča, Tinja, Usora i Bosna poplaviti? Trenutno smo pod uticajem jadranskog ciklona Adricane na južnom Jadranu, koji donosi ogromne količine vlage, koja se produžuje i formira u niži pritisak. Potpunu stabilizaciju očekujemo tek sredinom sljedeće sedmice, govori nam Džafić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako ciklon bude odmicao prema istoku, dodaje, povući će hladniji zrak sa sjeverozapada, pa će prva dekada aprila biti hladnija od prosjeka, uz mogućnost snijega na planinama i kišu u nizinama.

Sa ogromnim snijegom na početku godine, te obilnim kišama u proljeće biće zanimljivo pratiti nove vremenske prilike i neprilike tokom godine. Lovci na oluje su spremni da sve to podijele sa zemljacima.