Njemački mediji: Povoljan trenutak za Dodika ili ipak prerano radovanje?

"Ko je nacionalista, koji među svoje saveznike ubraja Viktora Orbana i Vladimira Putina"/Arhiva
U članku pod nazivom „Balkanski podmetač požara" kelnski dnevnik Kölner Stadt Anzeiger piše kako „lider Srba Milorad Dodik želi da odvoji Republiku Srpsku od Bosne i Hercegovine" i konstatuje: „Na Balkanu opasno ključa".
Tužilaštvo BiH izdalo je naloge za privođenje političkog vrha srpskog entiteta: predsjednika RS Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika parlamenta RS Nenada Stevandića, koji se traže zbog napada na ustavni poredak a nisu se odazvali pozivima Tužilaštva. List podsjeća i da je Ustavni sud BiH već tokom vikenda oborio niz spornih zakona koje je Dodik donio, a koji su trebali da oduzmu nadležnosti državnim sudovima, tužiocima i državnoj policiji na teritoriji entiteta Republike Srpske, prenosi Deutsche Welle.
Autor članka Markusa Schönherr potom postavlja pitanje: "Ko je nacionalista, koji među svoje saveznike ubraja Viktora Orbana i Vladimira Putina, a nada se i podršci američkog predsjednika Donalda Trampa?"
I odgovara: "Ko želi da razumije Dodika, "mora da pogleda u istoriju BiH, koja je nakon rata (1992–1995) sa stotinama hiljada mrtvih, podijeljena na bošnjačko-hrvatsku federaciju i srpski entitet. Tako predviđa Dejtonski sporazum, koji je okončao etnički motivisane masakre..."
Kelnski list dalje navodi kako je 65-godišnji Dodik, koji je studirao i završio politologiju, zabranio djelovanje bosanskih centralnih vlasti u RS, čime se, prema riječima političara iz Sarajeva, 'pretvorio u glavnog organizatora neustavnog puča'.
"Još 2021. godine postojali su slični pokušaji, ali je složna reakcija Zapada zaustavila Dodikove ambicije", ocjenjuje za Kölner Stadt Anzeiger Adnan Ćerimagić, saradnik Evropske inicijative za stabilnost (ESI) u Berlinu. „I ovog puta postoji međunarodni otpor ovim potezima, uključujući i mogućnost sankcija iz Njemačke. Ako Dodik ipak nastavi, državne i entitetske institucije mogle bi se naći u direktnom sukobu, što situaciju čini nepredvidivom", ocjenjuje ovaj ekspert za jugoistočnu Evropu.
U tekstu njemačkog lista se podsjeća i kako predsjednik RS ima podršku iz Rusije i Mađarske, koje su prošle nedelje osudile presudu protiv Dodika, pri čemu je premijer Orban izjavio kako je „politički lov na vještice tužan primjer zloupotrebe pravosudnog sistema kao oružja uperenog protiv demokratski izabranog lidera".
Dodik ideološki najbliži Vučiću
Kremlj u Dodiku ima "saveznika u regionu" ali „Dodik je ideološki najbliži autoritarnom i rusofilski nastrojenom predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću", piše dalje kelnski list. „Prošlog ljeta njih dvojica su nakon tzv. Svesrpskog sabora predstavili dokument u kojem se obavezuju na zajedničku budućnost srpskog naroda. Njihov plan je da oslabe državne institucije BiH i ponište sva dostignuća Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine", kaže za Kölner Stadt Anzeiger Ćerimagić i dodaje: „Dodik se osjeća ohrabren trenutnom globalnom situacijom– to je jasno stavio do znanja pojavljujući se na skupovima s crvenom kapom „Make America Great Again", mada je on pod sankcijama od strane SAD-a ali i Velike Britanije. On računa da će mu nova Trampova administracija biti naklonjenija i da će EU biti zaokupljena sopstvenim krizama".
I balkanski ekspert sa Univerziteta u Gracu Florian Biber, koji je citiran u članku, smatra da Dodik polaže nade ne samo u Trampa već i u njegovog specijalnog izaslanika Ričarda Grenela, koji je u kontaktu s Dodikom."
Pa ipak, kako kaže Biber za kelnski list, „Dodik bi mogao prerano da se raduje svojim secesionističkim planovima. Jer, pogoršanje odnosa između EU i SAD moglo bi povećati pritisak na njega". Austrijski ekspert smatra i da je formalno odvajanje Republike Srpske od BiH teško zamislivo. „Dodik nema vojsku. Ima doduše militarizovanu policiju, ali ne bi mogao da se suprotstavi otporu iz Evrope...Umjesto oružane konfrontacije, Dodik će i dalje koristiti blokadu bosanske centralne vlasti kada god mu se ukaže prilika. U tome je pravi majstor, ocjenjuje Florian Biber u članku koji je objavio Kölner Stadt Anzeiger.
Trenutak povoljan za Dodika
I švajcarski nadregionalni dnevnik Neue Zuercher Zeitung (NZZ) piše o eskalaciji krize u BiH. Autor članka Volker Pabst citira eksperta za Balkan iz berlinskog think-tanka European Stability Initiative Adnana Ćerimagića. „Čini se da je trenutak za nastavak svoje politike konfrontacija povoljan za Dodika. Rat u Ukrajini dominira svjetskom pažnjom, Njemačka još uvijek nema formiranu vladu, a u SAD se vratio Trump".
Zato Dodik sada donosi novi entitetski ustav Republike Srpske. „Nacrt predviđa pravo na samoopredeljenje i mogućnost formiranja konfederacije sa susjednim državama. Osim toga, Republika Srpska bi trebalo da dobije sopstvene oružane snage. Sve to bi trebalo da otvori put za kasnije odvajanje srpskog entiteta".
NZZ dalje piše kako su tokom Trampovog prvog mandata, odnosi između Vašingtona i Beograda bili bolji nego ikada ranije. „Dodik se nada da bi od toga mogao da profitira. Međutim, kada je riječ o BiH, za sada nema znakova da bi SAD mogle promijeniti svoj kurs. Tim prije što je američki državni sekretar Marco Rubio kritikovao Dodika na X-u, napisavši da on „ugrožava bezbjednost i stabilnost Bosne i Hercegovine".
Pa ipak, opasnost od dalje eskalacije još uvijek postoji, navodi dalje švajcarski list. „Sukob između bezbjednosnih organa centralne države i onih iz Republike Srpske mogao bi brzo da izmakne kontroli. Portparol Dodikove stranke izjavio je u srijedu da niko ne može hapsiti rukovodstvo Republike Srpske i da će svaka radikalizacija u Sarajevu izazvati žestoke kontrareakcije"
NZZ zaključuje članak izjavom Dodika da će "zamoliti Rusiju da uloži veto u Vijeću sigurnosti UN-a na produženje mandata EUFOR-a i da će instituciju Visokog predstavnika u Republici Srpskoj proglasiti kriminalnom organizacijom".