Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
Desetak dana nakon Vladine odluke o minimalcu, ne stišavaju se reakcije. Dio privrednika prijeti da će otpuštati radnike jer neće moći podnijeti dodatne troškove.
Upozoravaju i na slabiju konkurentnost domaće privrede i lančana poskupljenja.
Arnes Hubijar, direktor kompanije Jifeng Automotive Interior Bosnia, od početka 2025. preimenovana u Grammer Bosnia, kaže da je ta kompanija trebala uduplati broj radnika sa postojećih oko 800, “ali sad ovo dolazi u pitanje”.
Vladine najavljene subvencije Hubijar ne vidi kao pomoć privredi, jer „procedure traju predugo, a eventualni novac, vladina podrška, bi došla nakon što je firma već zapala u probleme“.
- Jedino smanjenje doprinosa, kazao je Hubijar za Al Jazeeru Balkans, govoreći o tome šta bi privrednicima u Federaciji BiH ublažilo efekte povećanja minimalne plate.
BiznisInfo podsjeća da se radi o kineskoj kompaniji koja je prije nekoliko godina kupila velikog njemačkog proizvođača automobilskih dijelova Grammer.
Ekonomski analitičar Igor Gavran također ne vjeruje u efekte subvencija koje najavljuje Vlada. Firme ne mogu poslovati u minusu tri mjeseca, da bi se eventualno dobile obećanu podršku.
Vlada nije smjela napraviti tako krupne korake „bez analize efekata i prilagodbe budžeta“, smatraju i u Biznis uniji menadžera, mreži koja okuplja najuspješnije poslodavce u BiH.