Nikšić: Efekte jučer usvojenih zakona građani će osjetiti u narednom periodu, dogovor je moguć
Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH, izjavio je da su zakoni koji su jučer usvojeni u Predstavničkom domu PS BiH još jedan korak ka ispunjavanju uslova za ulazak naše zemlje u Evropsku uniju.
Građanima je Nikšić poručio kako će stvarne efekte ovih zakona, kao i nekih ranije usvojenih, osjetiti u narednom periodu.
On ističe kako su stavovi koalicionih partnera na državnom nivou o nekim pitanjima dijametralno suprotno, ali da očigledno postoje stvari oko kojih se mogu dogovoriti.
Njegovu objavu ovim putem prenosimo u cijelosti:
- Usvajanjem Zakona o strancima i Zakona o tržištu vina u Zastupničkom domu Parlamenta BiH još jednom smo potvrdili da postoji politička volja da se krene naprijed. Ovi zakoni su još jedan korak ka ispunjavanju uslova za članstvu u EU što je naš osnovni zadatak i cilj.
Stvarne efekte ovih, ali i ostalih usvojenih zakona iz prioritetnih 14 uslova građani će osjetiti u predstojećem periodu.
Zakoni nisu samo napredak na EU putu već i pokazatelj da se i na državnom nivou mogu donositi konstruktivne, za građane cijele BiH, važne odluke. Osam godina nismo usvojili niti jedan zakon važan za evropske integracije i smatram ovo velikim iskorakom u usklađivanju našeg zakonodavstva sa pravnom stečevinom EU.
I oni koji su glasali protiv dio su slike političke stvarnosti u BiH i to je njihovo legitimno pravo. Imali su priliku osam godina da nešto naprave, a nisu. Imali su tada podršku SDP BiH i ostalih opozicionih stranaka, ali osam godina ćorak.
Politički stavovi stranaka u vlasti na državnom nivou i dalje su dijametralno suprotni o nekim pitanjima, ali smo pokazali, da naše opredijeljenje da se fokusiramo na stvari o kojima se možemo dogovoriti, funkcionira. Do sada sam naučio da između idealnog i mogućeg, biram moguće jer bi to mogao biti korak na putu do idealnog.
Zato ćemo nastaviti razgovarati. Siguran sam da je to mnogo konstruktivnije od blokada, napisao je Nikšić.