Niko od radnika Koksare neće na ulicu

arcerol mittal/

Sindikat od 2018. ukazuje na problem Koksare

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Radnici departmenta Koksara iz zeničkog ArcelorMittala, koji treba biti zatvoren krajem aprila, neće ostati bez posla.

Poslovanje

Nikhil Mehta, generalni direktor kompanije, najavio je kako će do 15 posto od 200 radnika Koksare moći nastaviti rad u Mittalovim pogonima u Njemačkoj ili drugim evropskim zemljama, a preostali radnici će biti prebačeni u druge pogone.

- Jedan od koraka koje ćemo poduzeti je zaustaviti Koksaru. Nastavićemo s integralnom proizvodnjom u Zenici. Kupovaćemo koks koji je potreban za proizvodnju čelika te nastaviti proizvodnju za naše tržište. Plan je da ostvarimo održivo i rentabilno poslovanje u narednom kvartalu ili najdalje u narednih šest mjeseci, kazao je Mehta.

Rašid Fetić, predsjednik Sindikata ArcelorMittala Zenica, rekao je da su od 2018. ukazivali na problem oko Koksare, da se treba ulagati i pripremiti za naredni period, ali da u menadžmentu nisu učinili ništa o tom pitanju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Iz medija smo dobili informaciju da se Koksara zatvara do kraja aprila. Radićemo na zbrinjavanju radnika. Svi radnici koji imaju ugovor za stalno biće preraspoređeni u druge pogone, ako bude potrebe, neki se prekvalifikovati. Može se postaviti pitanje da li će im biti bolje ili lošije na drugim radnim mjestima. Ne možemo razmišljati o tome na takav način. Ono što je bitno je da niko od njih ne ostane na ulici, kazao je Fetić.

Po zadnjoj sistematizaciji, ArcelorMittal Zenica bi trebao imati 2.560 radnika. Trenutno ima oko 2.100 uposlenih.

Ekološki problemi

- Situacija nije ružičasta. Ali za naredne tri godine ima garancija da će biti integralna proizvodnja, da će se iz GIKIL-a Lukavac kupovati koks. Vidjećemo šta će se desiti. Uvijek se kod nas nešto valja iza brda, istakao je Fetić.

Nikhil Mehta je izjavio da više od 80 posto ekoloških problema dolazi emisijama iz postrojenja Koksara, koji će zaustavljanjem koksne baterije većinom biti riješeni. Toplana Zenica, koja proizvodi paru za održavanje radnog procesa u toj kompaniji te iz koje se grije i grad Zenica, nastavit će, kaže, normalno raditi.